szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatóságok az időt húzzák, a pártok el akarják tussolni az adócsalási botrányt, az emberekben viszont rendszerváltó hangulat kezd kialakulni - ismét megszólalt a NAV-ot és a legnagyobb cégeket adócsalással vádoló volt adóellenőr.

Rendszerváltó hangulat kezd kialakulni az emberekben, és egy országos méretű mozgalom bontakozik ki – mondta Horváth András volt adóellenőr, aki az elmúlt napokban komoly botrányt robbantott ki, ugyanis azt állítja, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) több mint ezermilliárdos adócsalásban segít nagy magyarországi cégeket, különösen az áruházláncokat. A volt adóellenőrt rengeteg újságíró várta budapesti sajtótájékoztatóján, miután szerdán az ügyészség nem rendelt el nyomozást feljelentése nyomán. Horváth András elmondta, elképesztő támogatást kap ismeretlenek részéről, volt kollégái is erről biztosítják. Ezt mindenképpen eredménynek érzi Horváth, aki szerint ezt a sokat bírált országot fel lehetett rázni.

Éliás Ádám, a botrány kirobbantásában részt vevő Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ) elnöke szerint a Fidesz és az MSZP szabotálni akarja a parlamenti vizsgálóbizottság felállítását, és ez jel arra, hogy az ügyet el akarják tussolni. A VÉSZ azonban szándéka szerint nem fogja engedni eltussolni az ügyet, és ezért akár országos mozgalmat is indít.

Nem mond igazat a NAV Horváth szerint

Az adóellenőr múlt pénteken jelentette be sajtótájékoztatón, hogy a NAV jelentős mértékű adócsalásban segédkezik. A hivatal válaszul tagadta a vádat, arra hivatkozva, hogy hétvégén átvilágította a szervezetet, és nem talált visszaélést. A hétvégi átvilágításról szóló bejelentés azonban nevetséges, és nem felel meg a valóságnak Horváth szerint. Úgy véli, ha átvilágítottak volna, akkor rábukkantak volna olyan ügyekre, amikről ő beszélt. Három szektor adócsalási teljesítményét nézte át, és ha a NAV a hétvégén valóban átvilágította volna azt a működési módot, amit vizsgált, akkor láthatták volna, amit állít – mondta.

Stiller Ákos

A vizsgálat során a NAV állítólag 1500 ellenőrzést ellenőrzött, és nem talált olyan momentumokat, ahol gond lett volna. Van azonban itt egy csúsztatás Horváth szerint. Kétfajta ellenőrzési típus van ugyanis, az egyik adó-, a másik bizonylati ellenőrzés. Utóbbinál nem lehet megállapítást tenni, ezek öt nap alatt lezárulnak. Azoknál a cégeknél is, ahol milliárdos forgalom van. Formai ellenőrzések történnek Horváth szerint ezekben az esetekben. Az 1500 vizsgálat ilyen ellenőrzés lehetett a volt adóellenőr szerint.

A NAV azt is közölte hétfőn, hogy feljelenti volt alkalmazottját. Horváth András a csütörtöki sajtótájékoztatón azt mondta, nem látja, hogy ellene rágalmazás miatt feljelentést lehetne tenni.

Időhúzás az ügyészség reakciója?

Sokan azt mondták neki, hogy a nyomozást nem rendeli el az ügyészség, és feljelentéskiegészítést kér, ez viszont csak időhúzás Horváth szerint. A feljelentésében olyan tényállást fogalmazott meg, melyben egy kolléganőnek el kellett engednie egy olyan adóvizsgálatot, ahol milliárdos megállapítás volt. Ennek a bizonyítékait csatolta a feljelentéshez. Megjelölt olyan cégeket is a feljelentésében, ahol komoly fiktív számlázás van, és a revizorok hiába jelezték, hogy rendeljenek el vizsgálatot, folytatódtak a cég irányába az áfakiutalások. A harmadik esetben pedig Horváth szerint volt olyan, hogy őt és egyes kollégáit félreállították, mivel jól végezték a munkájukat.

Ezek a tényállások olyan tényállások, amihez több ezer oldalt be lehet kérni az adóhivataltól, ilyen adóügyek vannak, ezt hónapokig el lehet húzni – fejtette ki Horváth. De ha ennyi bizonyítékot be kell rendelni, az nem indokolja azt, hogy elrendeljék a nyomozást? – tette fel a kérdést. Az időhúzással arra játszanak, hogy Horváth koronatanúi ne mehessenek el az ügyészségre, nyomás alá helyezhessék őket az adóhivatalban – mondta, ezért felkérte az ügyészséget, hogy rendelje el a nyomozást és próbáljanak meg rendet tenni az ügyben.

Nem állt mellé a pártok és a kormány sem

Ez a vizsgája a bejelentővédelmi törvénynek: az, hogy miként véd most meg engem, a koronatanúkat és családjukat – mondta Horváth. Azt hitte, hogy a kormány önként odaáll mellé, és független szakértők által vizsgálatot rendel el. Semmi ilyen nem történt, a kormány azóta hallgat. Nem is tudom, hogy volt-e ilyenre példa az utóbbi 20 évben, és a kormány hallgat – mondta Horváth.

Stiller Ákos

Ha bármiféle bántódása lesz ennek a körnek, azt kormányzati felelősségnek minősíti, ezt a kormányzatra kell ráírni. A volt adóellenőr szerint a legmagasabb szintű védelmet kellett volna biztosítani számára, és úgy vélekedett, most megpróbálják elkenni a dolgokat. Lépjenek vissza azok az adóhivatali vezetők, akikről írt, és lépjenek vissza azok az oligarchák is, akik miatt nem történhet változás – fejtette ki Horváth. Elnézést az indulatért, nem tudom ezt higgadtan elmondani – tette hozzá a volt adóellenőr, aki kissé hevesen folytatta le sajtótájékoztatóját.

Arra a kérdésre, hogy miért nem jött elő konkrét adatokkal, Horváth azt mondta, hogy ő nem mondhat még neveket sem, az állami szervek vizsgálhatják ezeket az ügyeket. Ha ezt megtette volna, akkor rágalmazásért tényleg elővehetnék. Kell olyan szerv, amely hozzáférhet legálisan az adótitokhoz, és akkor lehet lefolytatni a vizsgálatokat. 2011-2012-ből való ügyekről van szó – emelte ki Horváth, ezek még nem évültek el. Várom a vizsgálószervek válaszát – tette hozzá. A vizsgálóbizottságra kitérve, pont az a két párt nem támogatja a vizsgálóbizottság felállítását, akiknek a kormányzása alatt elharapóztak ezek a dolgok, emelte ki. Ezek a pártok a korrupciót támogatják – mondta Horváth.

Itt nem fognak találni pártérdekeltséget, ezt mi, civil személyek szerveztük meg, saját elhatározásunkból – emelte ki Horváth. Két közjogi méltóságot is nagyon jól ismer – 1989-93 között Horváth András Fidesz-tag volt –, elvárta volna, hogy mellé állnak. Arra a kérdésre, hogy ha nem lesz ügyészségi vizsgálat, se parlamenti vizsgálóbizottság, akkor mit lépnek, Horváth elmondta, hogy arra kéri a sajtó képviselőit: ne hagyják ezt elülni. Ha kiadja a dokumentumokat, a neveket, akkor a multicégek őt azonnal beperlik, de ha nagyon nem megy a dolog, akkor elképzelhető, hogy kiad bizonyos neveket, hangsúlyozta Horváth. Felszólítom a kormányzatot, hogy hagyassa abba a színházat a NAV-val – tette hozzá.

Stiller Ákos

A koronatanúkat beszámoltatják, ott van rajtuk a nyomás, de más drasztikus lépés nem történt. Minél jobban elhúzódik ez, annál jobban presszionálják az illetőket – fejtette ki Horváth, aki elmondta: elképzelhető, hogy épp emiatt állnak majd a nyilvánosság elé.

Horváth megköszönte Schiffernek, Ángyánnak, és a Társaság és Szabadságjogokért szervezetnek, akik mögé álltak. A Transparency International Magyarország is felajánlotta a segítségét, ezen szervezetek támogatása borzasztó sokat segít. Ezen szervezetek támogatják a mi szabadságharcunkat, mert ez az – hangsúlyozta.

Rogán Antal segített Horváthnak először, neki volt köszönhető az, hogy valami megmozdult. Aztán egy év múlva megint megkereste valaki, hogy mozduljon a dolog, ám ez az egésznek a politikai vonulata csak – tette hozzá Horváth. Rogánnal 2011 november végén találkozott Horváth elmondása szerint, pár szót váltott vele a parlamentben, és a Fidesz-politikusa szerinte azt mondta, hogy a NAV-nál már tudnak róla. Ekkor egy tanulmányt is átadott Rogánnak. Ez a tanulmány a gabonakereskedelmet érintette. Rogán hozzáállása nagyon pozitív volt akkor Horváth szerint. Két nap után, akkor megindultak azok a vizsgálatok, amelyekről korábban azt mondták magas rangú adóhivatali vezetők, hogy ott nem rendelnek el vizsgálatot.

Hol van most Csányi Sándor?

A volt adóellenőr elmondta, hogy egy éve kezdték el ennek a szervezését, irdatlan szervezőmunka volt. Az EB és EP illetékes szerveit is megkeresték. Az utolsó pillanatig megpróbáltak másokat is bevonni. Horváth ennek a veszélyét nagyon jól látja saját magára és a családjára nézve. Megpróbáltak másokat is bevonni, ám sokan érthetően nem vállalták el, olyan egzisztenciális fenyegetettségek közepette élnek – fejtette ki.

Horváth András Csányi Sándort várta nagyon, hogy megszólal majd ebben az ügyben. A Bonafarm-csoport és egy másik multinacionális cég azt mondta, hogy a kiskereskedelmi láncok teli vannak adócsalásból származó árukkal. Teljesen igaza van neki a volt adóellenőr szerint. De hol van most Csányi Sándor, miért nem áll ki mellettem? – tette fel a kérdést Horváth.

Mindenki hozzánk jön trükközni?

Amit Horváth András elmondott, szakmai körökben már régóta ismert: az egésznek a 27 százalékos áfakulcs az oka – mondta a hvg.hu-nak egy neve elhallgatását kérő, a NAV működését jól ismerő adótanácsadó, aki szerint a kereskedelem ezt a magas áfakulcsot nem képes elviselni. "Ahhoz, hogy versenyképesek legyenek az árak, gyakorlatilag mindenki áfáztat. A kis- és nagykereskedőkön esetenként rajtaütnek, de a nagy áruházláncok érinthetetlenek. Pedig elég logikus, hogy ugyanazt a megáfáztatott árut kínálják ők is, ami miatt esetenként a beszállítóját megbüntetik." Európa legmagasabb áfája az adótanácsadó tapasztalatai szerint nemcsak a hazai szereplőket ösztönzi áfázásra, hanem "minden csirkeforgót idevonz, aki látja, hogy ilyen nagyságú áfakulcs mellett már érdemes áfázni."

Amikor Romániában bevezették a fordított áfát a gabonára, akkor átjöttek hozzánk trükközni, 41 milliárdos kár keletkezhetett itthon – mondta Horváth a csütörtöki sajtótájékoztatón. Miután nálunk bevezették, ezután Szlovákia kezdett el szenvedni ettől. Egyszerre kellett volna mindhárom országban a volt adóellenőr szerint. Lehetne a fordított áfát szélesebben alkalmazni, ám ez uniós hatáskör, és sok gazdasági szempont is érvényesül. De ilyen a világon nincs, hogy az élelmiszerre 27 százalékos áfa van, mindenki hozzánk jön trükközni – emelte ki.

Ha én most nem jövök ki ezzel az egésszel, a választásokig hagytak volna egy alibi állásban, aztán viszont jöhetett volna a bosszú – mondta Horváth. Személyesen fenyegetést viszont nem kapott, sem korábban, sem az utóbbi napokban. De nyilvánvalóan kockázatos az, amit csinálunk – mondta Horváth András.

Komoly támogatókat talált?

Amennyiben bebizonyosodik, hogy igazat állít, Horváth András fellépése nem maradhat következmény nélkül a NAV vezetésére nézve, hiszen tudomásuk volt arról, hogy az ellenőrzések egy bizonyos körnél megállnak. Nem kizárt, mondta egy forrásunk, hogy Horváth színre lépése egy irányított támadás kezdete a NAV vezetőségének eltávolítása és az adóhatóság struktúrájának átalakítása érdekében. A volt adóellenőr szakkoordinátor, ahogy valamennyien, akik otthagyják a céget, titoktartást fogadott. Az adózás világát ismerő szakértők szerint az, hogy Horváth kiáll a nyilvánosság elé, nemcsak azt jelezheti, hogy bizonyítékai vannak, hanem azt is, komoly támogatókat találhatott az ügyének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!