Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Az EBRD felkészült arra, hogy nagyobb részesedést vásárol azokban a magukra maradó kelet- és közép-európai bankokban, amelyeknek az anyacégei egyre gyorsabb ütemben vonulnak ki a térségből.
A visszavonulás oka részben az, hogy a bankok meg akarják szépíteni mérlegüket az Európai Központi Bank (EKB) eszközminőség-ellenőrzése (AQR) előtt. Lépésük ugyanakkor aggodalmakat kelt, hogy milyen hatása lesz ennek a gazdaságokra.
Erik Berglöf, az EBRD főközgazdásza a Reuters által hétfőn közölt interjúban azt mondta, hogy Magyarország és Szlovénia esetében áll fenn a nyugati bankkivonulás kockázata leginkább, de véleménye szerint további piacelhagyásra kerülhet sor a balti országok esetében is.
A főközgazdász jelezte, hogy az EBRD szerint felgyorsulóban van a nyugati bankok kivonulása a térségből. "Miután számos nagybank leánycége elárvul, új tulajdonosra lesz szükség, és ilyen esetben az EBRD kitöltheti az űrt" – fogalmazott Erik Berglöf.
A Bécsi Kezdeményezés október végén közölt jelentése szerint a tavalyi második negyedévben folytatódott a nyugat-európai bankok Kelet-Közép-Európába irányuló tőkejuttatásainak csökkenése; a folyamat már nyolcadik negyedéve tart megszakítás nélkül.
A kelet-, közép- és délkelet-európai térség országaiba irányuló banki finanszírozás két éve tartó csökkenésének mértéke eléri az övezet összesített hazai össztermékének (GDP) 6 százalékát. Ez azt jelenti, hogy nagyobb volt a tőkejuttatások visszaesése, mint a globális pénzügyi válság csúcsán, 2008 végén és 2009-ben – áll a dokumentumban, amelyet a Bécsi Kezdeményezés végrehajtó bizottságában részt vevő nemzetközi pénzügyi intézmények, köztük az IMF, a Világbank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szakértői állítottak össze.
A csökkenés 2012. július 1. és 2013. június 30. között a térségi GDP 1,7 százalékával volt egyenértékű, de jelentősek voltak az eltérések az egyes országok között is; a finanszírozás elapadása leginkább Szlovéniát (9,8 százalék) és Magyarországot (7 százalék) érintette.
A válságot megelőző öt évben a hitelezés felfutásával a kelet-közép-európai országokban működő bankok erős pénzügyi függésbe kerültek nyugati anyabankjaiktól. Ezt a függést a leánybankok elkezdték lazítani – az átlagos hitel-betét arány a válság előtti 135 százalékos csúcsról 115 százalékra csökkent a körükben –, de még így is jelentős, évi 416 milliárd dollár a finanszírozási igényük. Ezért – és mert a belföldi betétek volumene nem bővült érdemben a válság óta – a nyugatról érkező tőkejuttatás további csökkenésére kell számítani – állapította meg a jelentés. A dokumentum szerint aggodalomra ad okot, hogy nem növekszik a hitelállomány a kelet-, közép- és délkelet-európai térségben.
Nem vonul ki a Raiffeisen |
A múlt héten röppent fel az a hír, hogy az osztrák anyabank 1 euróért is eladná a magyar Raiffeisent, a vevő pedig állítólag a százszor kisebb Széchenyi Bank lett volna. Múlt szerdán este az osztrákok ugyanakkor közölték, "nincs üzlet", ilyen feltételekkel nem adják a bankot. |
A magánszektorba történő hitelkihelyezések továbbra is lényegében stagnálnak; a vizsgált időszakot megelőző egy évben átlagosan mindössze 1,2 százalékkal nőttek. A térség hat országában egyenesen csökkent a hitelezés, a legnagyobb mértékben Lettországban, Szlovéniában és Magyarországon.
A jelentés hat ország – Albánia, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia és Magyarország – átlagát vizsgáló táblázatában kimutatta: miközben a hitelkereslet 2012 második felében már visszakapaszkodott a válság előtti szintre, a hitelkínálat folyamatosan romlott, és 2013 első negyedévében 300 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2008 őszén.
A hitelkínálat csökkenésének egyik oka a nem teljesítő hitelek viszonylag magas aránya. A térségben jelenlévő banki szereplők fele a nem teljesítő hitelek arányának további növekedésével számol. A hitelezés visszafogásának másik okaként a szabályozás folytonos változását jelölték meg a nyugat-európai bankok kelet-, közép- és délkelet-európai leányvállalatai.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.