szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ritkán látható képeket tett közzé a napokban a Budapesti Rendőr-főkapitányság. A fotókon az látszik, amint két férfi egy másolóeszközt helyez fel újpesti bankjegykiadó automatákra. A szakértő szerint bár Magyarországon nem találkozni gyakran hasonló csalási kísérlettel, alapvetően háromféle módszerrel lehet trükközni a bankjegykiadó automatánál.

A rendelkezésre álló adatok alapján, ismeretlen tettesek tavaly október és december között Budapest IV. kerület területén több pénzkiadó automata kártyanyílásán másolóeszközt helyeztek el, ezzel megszerezve a bankkártyák mágnescsík adatait és a hozzájuk tartozó PIN kódot – írja a Pénzcentrum, mely képeket is közölt az akcióról.

Az ATM-eket üzemeltető TrezEx Zrt. szakértője elmondta, hogy bár Magyarországon nem találkozni gyakran hasonló csalási kísérlettel, alapvetően háromféle módszerrel lehet trükközni a bankjegykiadó automatánál. Az – olcsósága miatt – leggyakoribb módszer az úgynevezett libanoni hurok (először Libanonból származó bűnözők alkalmazták a módszert, innen eredeztethető a név). Ez a szalagos eszköz az ATM bemeneti nyílására felhelyezve meggátolja a kártyát abban, hogy bejusson az automatába. Az ügyfél tudomásul veszi, hogy kártyáját "beszippantotta" a gép, így helyette a bűnöző kapja meg a plasztikot, és tudja használni azt például PIN-kód nélküli netes vásárlásra.

A másik gyakori eset az, amikor a pénzkiadó nyílást preparálják az elkövetők, így az nem adja ki a felvett összeget (vagyis kiadja, csak nem a jogosult felvevőnek, hanem kicsit később, a közelből figyelő csalóknak).

A TrezEx szakértője hangsúlyozta, a rendőrségi közlés arra utalhat, hogy az újpesti bűncselekményeknél egy harmadik módszert alkalmaztak: olyan olvasóeszközt helyeztek fel a készülékre, amivel bizonyos adatokat megszerezhettek a mágnescsíkos kártyákról (tehát a bankkártyát visszakapta az ügyfél). Ebben az esetben a bűnözők készítenek egy klónkártyát, ami az eredeti mágnescsík adatait tartalmazza. Ilyen eszközt sokszor nem is az ATM-re, hanem a kártyával nyitható ajtókra (ilyenekkel találkozhatunk a bankok előterében) szerelnek fel. Fontos azonban tudni, hogy ha olyan bankkártyánk van, amelyen mágnescsík és chip is van, akkor az utóbbi veszély nem fenyeget.

A biztonságos kártyahasználattal kapcsolatos tudnivalókat ide kattintva olvashatja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!