Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Bár a napokban elhangzott nyilatkozatok szerint Magyarország megfelelő gáztartalékkal rendelkezik arra az esetre, ha Oroszország elzárná Ukrajna felé a csapokat, az adatokat megvizsgálva némiképp más helyzet rajzolódik ki – írja az Energiafocus. Ha északkeleti szomszédunktól egyáltalán nem érkezne fűtőanyag, akkor a napi szükségletünket a tárolókból éppen hogy ki tudnánk elégíteni – már ha nem jön márciusban a tavalyihoz hasonló hideg.
A hazai gáztárolók adatai összességében nem tűnnek aggasztónak, ám ez csak felszínesen nézve igaz. A probléma ugyanis nem a föld alatt lévő készlet mennyiségével, hanem annak napi kitárolhatóságával van – írja az Energiafocus azt boncolgatva, hogy vajon elegendő lenne-e itthon a gáztárolói tartalék, ha Oroszország elzárná Ukrajna felé a csapokat. Bár az ukránok a januári gázszámlát valahogyan kifizették, a februári csekkel még adósak, így lehet annak rációja, hogy az oroszok váratlan lépnek.
Számok szintjén aggasztónak tűnik a hazai helyzet a portál szerint. Az E.On-tól az MVM-hez átkerült 4 gáztároló összesen naponta 55 millió köbmétert képes adni, legalábbis teli állapotban. Az MVM-hez tartozó Magyar Földgáztároló Zrt. honlapján lévő adatok szerint azonban csütörtökön mindössze 10 százalékos a gáztárolók töltöttsége, vagyis a bennük lévő fűtőanyag mennyisége körülbelül 420 millió köbmétert tesz ki. Habár a gáztároló nyomása és a tárolt mennyiség nem egyenesen arányos, feltételezhető, hogy 10 százalékos töltöttségi szint mellett mindössze 10-15 millió köbméter vehető ki naponta a négy egységből a portál szerint.
Emellé még jön a stratégiai gáztároló, amely a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) honlapja alapján 652 millió köbméter fűtőanyagot tartalmaz, ami körülbelül 50 százalékos töltöttségnek felel meg. A szőregi tároló technikai adatai szerint naponta 20 millió köbméter kitárolására alkalmas, ám ez a lecsökkent nyomás mellett jelenleg a portál szerint legfeljebb 13-15 millió köbméterre tehető. Mindezek mellett azonban nem csak a tárolókból szerezhet hazánk gázt, ha az oroszok elzárnák a csapot. A nyugati határ felől érkező HAG vezeték további napi 13 millió köbmétert szállít Magyarországra. Ezen kívül van még némi hazai termelés is, amely még 7-8 millió köbmétert jelent naponta.
Az MSZKSZ vezérigazgatója, Bártfai Béla tegnap azt közölte, a napi gázfogyasztás Magyarországon jelenleg az enyhe időjárásnak köszönhetően 30 és 50 millió köbméter között alakul. Mindez ugyanakkor azt jelenti, hogy pesszimista forgatókönyv esetén a hazai készletek nem tudnák fedezni az igényeket, ha nem érkezne kelet felől gáz hazánkba (50 millió köbméter napi felhasználás esetén és alacsonyabb lehetséges kitárazással 7 millió köbméter mínuszban lennénk naponta). Bár a következő napokra tavaszias időjárást jeleznek előre, nem szabad elfelejteni, tavaly is március közepén érkezett rendkívüli hideg és hó hazánkba, egy hasonló időjárás a portál szerint most komoly gondokat okozhatna.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.