szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Változatlanul mérsékelt inflációs környezetre utalnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs alapmutatói, amelyek márciusban alig változtak az előző hónaphoz képest – közölte a jegybank. A három inflációs alapmutató közül kettő csökkent, egy pedig változatlan maradt márciusban az előző havihoz képest. A repülőjegyárak rendkívül erős ingadozása megnehezítette az inflációs tendenciák megítélését a nem tartós iparcikkek körében – tették hozzá.

Márciusban a fogyasztói árak – ugyanúgy, mint februárban – 0,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit és 0,2 százalékkal emelkedtek az előző hónappal összevetve – közölte pénteken a KSH. Az éves maginfláció 2,7 százalékos volt márciusban, 0,1 százalékponttal kisebb az előző havinál. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció hasonlóképpen 0,1 százalékponttal, 1,5 százalékosra csökkent márciusban.

Az MNB a jelentésében felidézi, hogy a maginflációban szereplő dohánytermékeknél a múlt évben az árrés hatósági emelésére is sor került, amelyet az indirekt adóhatásokhoz hasonlóan kiszűrtek az indexből.

A keresletérzékeny termékek inflációs mutatója az MNB jelentése szerint  februárhoz képest szintén 0,1 százalékponttal 1,6 százalékosra esett márciusban, a ritkán változó árú termékek ármozgását jelző alapmutató pedig változatlanul 1,6 százalékon maradt.

Az MNB mérése szerint az iparcikkek árai tavaly márciushoz képest 0,4 százalékkal, a 0,1 százalékos átlagos inflációhoz képest viszonylag jelentősen emelkedtek.

A repülőjegyárak rendkívül erős ingadozása megnehezítette az inflációs tendenciák megítélését a nem  tartós iparcikkek körében, ám ezt a hatást kiszűrve e termékek ára továbbra is visszafogott dinamikát mutatott, a jelentős havi kilengéseket mutató tartós iparcikkek árai pedig márciusban tovább emelkedtek – közölte jelentésében a jegybank.

A repülőjegyeket egyébként módszertana szerint az MNB azért sorolja be az iparcikkek közé, mert az árukban jelentős a külföldi összetevő és érzékeny az árfolyamra.

A nemzeti bank jelentése szerint a piaci szolgáltatások árszintje egy hónap alatt 0,3 százalékkal emelkedett. Alapvetően a tej és a tejtermékek drágulása miatt a feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árszintje is emelkedett az előző hónaphoz képest – olvasható az inflációs alapmutatókról kiadott MNB-jelentésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!