szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Irakban lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát, elemzők pedig arra figyelmeztetnek, hogy akár 20 százalékkal is drágulhat az olaj, ha eldurvul a helyzet Irakban, és olajkitermelő, feldolgozó térségekben is harcok alakulnak ki.

Arra figyelmeztetnek elemzők, hogy emelkedhet az olaj ára, ha az iraki harcok kiterjednek az ország délebbi területeire is – írja a CNBC. Az al-Kaidához kötődő ISIS iszlamista csoport négynapos heves harcok után kedden elfoglalta Moszul városát, a hírek szerint mintegy félmillióan hagyták el a harcok miatt a térséget. Nuri al-Maliki iraki kormányfő arra kérte a parlamentet, hogy hirdessen szükségállapotot.

Ray Richards, a Just Spreads pénzügyi szolgáltató cég árupiaci elemzője egy hosszú ideig tartó polgárháborút lát kialakulni, melynek eredménye egy különálló északi és déli iraki állam megalakulása lehet. Moszul elfoglalása nem jelent sokat az olajpiac szempontjából, mivel az ország északi részén jelenleg nincsenek működő olajvezetékek, ám a lázadok megrohanták a Bagdadtól 220 kilométerre lévő Baijit is, ahol olajfinomító működik. A szerda délutáni hírek szerint már ennél a városnál is délebbre lévő Tikritért csatáztak a kormányerőkkel. Az olajárak egyelőre minimális emelkedéssel reagáltak a hírekre.

Akár 20 százalékos olajárdrágulás is jöhet
AFP / Patrick Kovarik

Az Olajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) államai 100 dolláros hordónkénti olajár környékén nem látják szükségesnek a kitermelés növelését, továbbra is napi 30 millió hordót dobnak a piacra naponta. Az iraki események ugyanakkor jelentősen foglalkoztatták az OPEC tagállamainak képviselőit a szervezet bécsi tanácskozásán, a közel-keleti állam olajügyi minisztere azonban biztosította a résztvevőket, hogy ellenőrzés alatt tartják a helyzetet a déli országrészben.

Johannes Benigni, a JBC Energy ügyvezetője szerint az erőszak eszkalálódása esetén az olaj hordónkénti ára 120 dollárra is felszökhet a jelenlegi 104-es szintről, ez különösen akkor alakulhat ki, ha a kitermelő országok nem növelik kapacitásaikat, hogy ellensúlyozzák az irakiakra nehezedő nyomást. Az igazi kérdés szerinte igazából az, hogy a kormányellenes erők mikor indulnak meg dél felé, így a nyomás tovább fog nőni az iraki kormányon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!