szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jövő évtől több tízezren veszíthetik el állásukat az amúgy is munkanélküliség sújtotta Kelet-Magyarországon, ha nem sikerül pótolni a most kieső korábbi EU-s szekezetátalakítási támogatást a dohánytermelésben.

Súlyos válság előtt áll, vagy akár teljes egészében meg is szűnhet a hazai dohánytermelés jövőre és több tízezer, a dohánytermelésben foglalkoztatott munkavállaló veszítheti el a munkahelyét az elmaradott keleti régióban, ezzel jelentős foglalkoztatási válságot okozva Magyarországon – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ). A problémát az okozza, hogy összesen 24,2 millió eurós támogatástól esnek el a hazai dohánytermesztésben dolgozók, mivel az EU a 2015-ös évtől már nem biztosítja a szerkezetátalakítási támogatást. A kieső összegeket hazai forrásokból kellene pótolni, de ennek megoldása egyelőre várat magára.

A dohánytermelésben dolgozók 80 százaléka Magyarországon Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lakik, 90 százalékuk szakképzettség nélküli, 70 százalékok nő, 50 százalékuk pedig roma. Évente 8000-9000 tonna dohányt termelnek, ami nem nagy mennyiség, hiszen Európában a dohánygyárak több mint nyolcvan százalékban a kontinensen kívüli országokból hozzák be az alapanyagot. A hazai dohánytermelés azonban kulcsfontosságú a kelet-magyarországi régióban a foglalkoztatás szempontjából. 

"A MADOSZ évek óta tárgyalásokat folytat az EU, valamint hazánk illetékes szerveivel, hogy mind inkább segítsük a hazai dohánytermesztésben foglalkozókat, értve ez alatt nemcsak közvetlenül a termelésben dolgozókat és termelőket, de a termelésszervezést végző termelői csoportokat, valamint a felvásárló cégeket is. Az egyeztetések jelenleg is zajlanak, hogy a mostani legfontosabb problémára megoldást találjunk" – fogalmazott Bényei Illés, a MADOSZ elnöke.

A MADOSZ kiemelt céljának tekinti a dohánytermelők és a földeken dolgozó mélyszegénységben élők érdekeinek védelmét, akiknek a dohánynövény jelenti az egyetlen megélhetési forrást, hagyományos Dohánytermesztési Nyílt Napjukon, kedden pedig a szövetség az ULT Magyarország Zrt.-vel, valamint a DOFER Dohányfermentáló Zrt.-vel közösen egy együttműködési megállapodást is aláírt a vidéki foglalkoztatás és jövedelemszerzés támogatására.

Bényei Illés azt mondta, olyan hosszú távon fenntartható feltételrendszert kell biztosítani a szektorban dolgozóknak, mely garantálja a biztos jövedelemszerzést, és érdekeltté teszi a termelőket a költségcsökkentő beruházások megvalósításában. Ehhez szükség van arra, hogy a magyar állam is fontosnak tartsa az ágazatot és segítse a foglalkoztatási szempontból is elmaradott keleti régió támogatását.

Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára azt mondta, a kormány keresi az európai uniós követelményeknek is megfelelő támogatási lehetőséget a dohánytermesztésben foglalkoztatott 20 ezer ember munkahelyének megőrzéséhez.

Az idei dohánytermelés egyébként az átlag körül alakult Magyarországon, 2014-ben a feldolgozók 4711 hektáros dohányterület termésének felvásárlására kötöttek szerződést. A gazdálkodók így 1500 hektár Burley, míg 3211 hektár Virginia dohányfajtát ültettek tavasszal. A dohánytermő terület mintegy 85 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!