Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nem írnak ki idén új pályázatot a csehországi atomerőművek bővítésére – mondta a cseh ipari és kereskedelmi miniszter szerdán Prágában egy gazdasági fórumon. Jan Mládek úgy fogalmazott, hogy "ez nem az idei év, hanem néhány év kérdése". A miniszter ezzel megerősítette Daniel Benes, a Cseh Energetikai Művek vezérigazgatójának múlt heti nyilatkozatát, aki valószínűtlennek minősítette, hogy a társaság az atomerőművek tulajdonosaként még idén új pályázatot hirdetne.
A miniszter azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy az új energetikai blokkokat nem a Cseh Energetikai Művek (CEZ) közvetlenül, hanem egy általa alapított, száz százalékban állami kézben lévő leányvállalat építené meg.
A CEZ-ben az állam a részvények 70 százalékát tartja tulajdonában, 30 százalék magánbefektetők kezében van.
"Logikus, hogy nekik például a nyereség elosztásánál más az elképzelésük, mint az államnak" – mutatott rá Mládek.
A CEZ tavaly áprilisban azért döntött a már végső szakaszba jutott pályázat törléséről, mert a cseh állam nem vállalt garanciát az építkezésre, elsősorban az áram stabil felvásárlási árára.
A Bohuslav Sobotka vezette kormány arra hivatkozott, hogy az komoly kihívást jelentene a költségvetésnek és az adófizetőknek. A visszavont pályázat értéke körülbelül 250-300 milliárd korona volt.
Mládek megerősítette, hogy az új blokkok építése iránt most öt cég érdeklődik: az amerikai Westinghouse, az orosz Roszatom, a francia Areva, valamint egy dél-koreai és egy kínai energetikai társaság.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.