szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország 2015-ben ugyanannyi földgázt exportálhat Európába, mint tavaly – közölte Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter, aki szerint mivel 2014-ben az enyhe időjárás miatt alacsony volt a kivitel, 2015-ben nőhet a kereslet.

A Reuters hírügynökségnek adott interjújában a miniszter megerősítette, hogy az orosz Gazprom gázipari cég a tervezett Török Áramlat vezetéken keresztül is szállíthat gázt Európába. A Gazprom tervei szerint a görög-török határig juttatnák el a gázt, egy helyi gázelosztó központba, de az elosztóhoz csatlakozó vezetékeket az európai országoknak már maguknak kellene kiépíteniük.

"Az egyes országoknak most már egyedül kellene kiépíteniük a szárazföldi csatlakozásokat. Az útvonalak eltérőek lehetnek, akár Olaszországon keresztül is vezethetnek, ha így akarják. Ez már nem a mi dolgunk" – mondta Alekszandr Novak. Az interjúban a miniszter beszélt az Oroszország és Ukrajna közti március 31-ig érvényes gázmegállapodásról is, amelynek keretében 1000 köbméterenként 100 dolláros kedvezményt kapott Ukrajna a gázvásárlásokra.

Alekszandr Novak szerint a kedvezmény külön szerződés nélkül is meghosszabbítható, minden a felek közti tárgyalásoktól függ. Kedvezmények nélkül a második negyedévben 1000 köbméterenként 350-360 dolláros árat fizethet Ukrajna az első negyedéves 329 dollár helyett. Ha az 1000 köbméterenkénti ár 330 dollár fölé megy, akár 100 dolláros is lehet a kedvezmény, de ha ennél alacsonyabb az alapár, akkor a kedvezmény se lehetne nagyobb az ár 30 százalékánál.

Az orosz miniszter szerint vitás pont a kelet-ukrajnai szakadár területek, az úgynevezett donyecki és luhanszki köztársaságok gázellátásának kérdése. A korábbi szerződéseknek megfelelően ők küldik a gázt ezeknek a területeknek, de a Gazprom nem ingyen szállít, és valamikor Kijevnek rendeznie kell ezeket a kifizetetlen számlákat.

A Gazprom februárban elkezdett napi 12 millió köbméter gázt szállítani a szakadár területekre, miután Kijev leállította saját szállításait a vezetékek megrongálódására hivatkozva. A Naftohaz ukrán állami gázvállalat viszont jelezte, hogy nem tudja ellenőrizni sem a leszállított gáz mennyiségét, sem felhasználásának módját, ezért fizetni se hajlandó érte a Gazpromnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!