szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Megegyezés nélkül zárult az eurózóna pénzügyminisztereinek csütörtöki válságtanácskozása a görögök sorsáról. Hétfőn az euróövezet vezetői tartanak csúcsot a görög helyzetről.

Nem sikerült alkut kötni a görög gazdasági válság megoldásáról az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozásán - írta a Twitteren Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottságnak a közös fizetőeszközért is felelős alelnöke. Szerinte ez elég erős jelzés Görögországnak, hogy vegye komolyan a tárgyalásokat, bár azt is hozzátette, a pénzügyminiszterek készek bármikor újra összeülni.

Jeroen Dijsselbloem, a pénzügyminisztereket tömörítő Eurogroup elnöke este azt mondta, görög oldalról túl kevés hiteles intézkedést láttak, viszont a megállapodásnak hitelesnek kell lennie, szerinte ha valaki mutat egy ilyet a következő napokban, megfontolják. Szerinte még van idő az alkura, de nagyon kevés, mindenesetre a labda újra a görögök térfelén pattog.

A görög ügy hétfőn újra napirendre kerül az eurózóna vezetőinek csúcsértékezletén, amelyet Donald Tusk, az EU-országok állam-, illetve kormányfői testületének az elnöke hívott össze. "Ideje, hogy sürgősen a legmagasabb politikai szinten vitassuk meg Görögország helyzetét" - közölte Tusk.

Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a csütörtöki Eurogroup-értekezlet utáni sajtótájékoztatón reményének adott hangot, hogy a görög vezetés a következő napokat felhasználja arra, hogy elhatározza magát a megállapodáshoz szükséges, hiteles intézkedésekre.

Ma az mindenesetre csalódásnak számít, hogy a luxemburgi tanácskozáson nem született megállapodás, ettől a csúcstól várták sokan ugyanis, hogy eldöntheti az ultimátumnak is beillő görög ajánlatról.

A helyzet dióhéjban: a görög kormány nem akarja kifizetni az ország éppen lejáró adósságát a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF), az Európai Központi Banknak (EKB) és az Európai Bizottságnak, mereven ragaszkodik az adósságelengedéshez, az EU pedig ahhoz, hogy Athén kaparja össze a pénzt (például nyugdíjcsökkentéssel, áfaemeléssel), és fizessen.

A legsürgősebb törlesztendő adósság egy 1,6 milliárd eurós IMF-hitelrészlet lenne, amire június elején már kaptak haladékot június 30-ig. Az IMF most megüzente, nincs több türelmi idő.

A felek nagyjából délután 3 óta gyűrték egymást a tárgyalóasztalnál. Jánisz Varufakisz  pénzügyminiszter este hét előtt állítólag egy ötoldalas dokumentumban új javaslatokat terjesztett elő az értekezleten a hitelezőkkel való megállapodás érdekében.

E szerint Athén azt szeretné, hogy az európai mentőalap vásárolja meg azt a 6,7 milliárd eurónyi kötvényt, amelynek ellenértékét ezen a nyáron kellene visszafizetni az Európai Központi Banknak - azaz hajtsanak végre egy adósságcserét, a tartozás az egyik európai zsebből kerüljön át egy másikba.

AFP / Angelos Tzortzinis

Korábban a finn pénzügyminiszter, Alex Stubb úgy vázolta a helyzetet, hogy két lehetőség van: új megállapodás Görögországgal, vagy a B terv, a görög csőd.

Csütörtök délutáni részletes írásunk szerint ha végül mégsem állapodnak meg, és a görögök nem fizetik ki az esedékes tartozásaikat, az EKB leállítja a görög bankrendszert életben tartó pénzpumpát - ez az úgynevezett ELA, Emergency Liquidity Assistance, ezen keresztül kap a görög bankrendszer folyamatosan eurót az EKB-tól az országból kimenekített pénzek helyébe.

Ekkor kezdődhet a show igazán hangos része: bankcsődök, pénzkivételi korlátozás, bankbezárások, fizetésképtelenné váló görög állam, kiesés az euróövezetből és a drachma bevezetése, ami hirtelen leértékelődik az euróval szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!