szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre senki nem tudja, mi lesz Görögországgal, miután váratlanul győzött a megszorítások elutasítása a vasárnapi népszavazáson. A legrosszabb forgatókönyv szerint az Európai Központi Bank elzárhatja a pénzcsapot, összeomolhat a görög bankrendszer, és bekövetkezhet a Grexit, vagyis Görögország kieshet az euróövezetből. A görög bankok már most valószínűleg az utolsókat rúgják, és egyes német politikusok humanitárius katasztrófától tartanak. Kedden ismét válságtárgyalás lesz a görög helyzetről, és ha nem találnak megoldást, a helyzet nagyon gyorsan romlásnak indulhat.

Most érkezett

Nem csökken a pénzkivételi limit?

A görög bankszövetség elnöke azt mondja, 60 euró marad a napi pénzkivételi limit. Korábban arról érkeztek meg nem erősített információk, hogy 20 euróra csökkentik a korlátot.

Viszont a bankok zárva maradnak kedden és szerdán is az elnök szerint. A kormány azt tervezte, kedden már kinyitnak a fiókok.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Tényleg Cakalotosz lesz az új pénzügyminiszter

A hírt megerősítette a görög köztársasági elnök hivatala.

Nagyon súlyos helyzetről beszél a brit pénzügyminiszter

A happy end esélye Görögországban egyre halványabb, és a kockázatok Nagy-Britannia számára egyre nagyobbak – mondta a brit pénzügyminiszter a parlamentben. A pénzügyi helyzet Görögországban gyorsan fog romlani George Osborne szerint, ha a keddi tárgyalásokon nem lesz jele a megállapodásnak.

Ez kritikus pillanat a görög krízisben, senki ne ringassa magát illúziókba. A kockázatok rosszról rosszabbra változnak

mondta a pénzügyminiszter. Azt mondta, Görögország számára két különböző menetrend van: az egyik a politikai egyeztetések menetrendje, ami meglehetősen lassú folyamat, a másik a görög bankszektor helyzete, ami sokkal gyorsabb ütemben halad. A kihívás, hogy a két menetrend összeérjen.

Osborne figyelmeztette a Görögországba induló briteket, hogy vigyenek magukkal elegendő készpénzt és gyógyszert.

Nyeregben érzik magukat, hatalmas adósságleírást akarnak

Görögország azt akarja elérni, hogy engedjék el az adóssága 30 százalékát. Ezt a görög gazdasági miniszter mondta a BBC-nek, és még azt, hogy ez nagyon fontos része a javaslatuknak, és az államadósság új fenntarthatósági elemzése alapján készült, ami összhangban van az IMF elemzésével is.

Az adósságleírást Németország és több euróövezeti tagország hevesen ellenzi, a francia pénzügyminiszter viszont megengedőbb nyilatkozatot tett hétfőn erről, és azt mondta, ez nem tabutéma, letettek egy ilyen javaslatot az asztalra.

Nemzeti egység Görögországban, a hitelezők ellen

Hat órán át tárgyaltak a görög kormány- és ellenzéki pártok. A tárgyalást követően bejelentették, hogy közös nyilatkozatot írnak alá, melyben a támogatásukról biztosítják a miniszterelnököt a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon. A vasárnapi népszavazáson elért győzelem egyértelműen megerősítette Alekszisz Ciprasz pozícióját Görögországban.

A nyilatkozathoz olyan ellenzéki pártok is csatlakoznak, mint a jobbközép Új Demokrácia, a liberális A folyó (To Potami) és a korábbi kormánypárt, a szocialista Pasok. A kommunista KKE, és a szélsőjobbos Arany Hajnal nem csatlakozik.

Az IMF készen áll

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) közleményt adott ki a görög helyzetről, ami mindössze ennyi:

Az IMF tudomásul veszi a vasárnapi népszavazás eredményét, szoros figyelemmel követi az eseményeket, és készen áll arra, hogy segítsen Görögországnak, ha érkezik ilyen felkérés.

Eközben a lemondott pénzügyminiszter

motorozik a feleségével Athén utcáin:

Varufakisz hétfőn Athénben.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!