szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre senki nem tudja, mi lesz Görögországgal, miután váratlanul győzött a megszorítások elutasítása a vasárnapi népszavazáson. A legrosszabb forgatókönyv szerint az Európai Központi Bank elzárhatja a pénzcsapot, összeomolhat a görög bankrendszer, és bekövetkezhet a Grexit, vagyis Görögország kieshet az euróövezetből. A görög bankok már most valószínűleg az utolsókat rúgják, és egyes német politikusok humanitárius katasztrófától tartanak. Kedden ismét válságtárgyalás lesz a görög helyzetről, és ha nem találnak megoldást, a helyzet nagyon gyorsan romlásnak indulhat.

Most érkezett

Folytatódik a görög játszadozás

Alekszisz Ciprasz állítólag telefonon egyeztetett Mario Draghival, az Európai Központi Bank elnökével, a görög bankokat életben tartó vészhitelről szóló EKB-döntés előtt. Majd Angela Merkellel is beszél.  

A Kreml közölte, hogy a nap folyamán a görög kormányfő egyeztet Vlagyimir Putyinnal is. A Reuters ezzel kapcsolatos híre szerint a Kreml közleménye nem említ orosz pénzügyi segítséget. Az orosz egyeztetésről szóló információ először egy görög kormányzati forrástól röppent fel, aki azt is elárulta, hogy a beszélgetést Putyin kezdeményezte.  

Ezt a kártyát alig két hete is kijátszotta a görög miniszterelnök: miközben az eurócsoport pénzügyminiszterei a görög javaslatok felett izzadtak, Ciprasz gépe Szentpéterváron landolt, és találkozott az orosz elnökkel.  

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Asztalra csapott a brit miniszterelnök

Az Egyesült Királyság felszólítja Görögországot és euróövezeti partnereit, hogy üljenek le, és találjanak fenntartható megoldást – mondta David Cameron, brit miniszterelnök szóvivőnője.   

EKB: ez nem lesz gyors menet

A fejlemények nem teszik könnyebbé a döntést a görög bankoknak nyújtott vészhitelről – írja a Twitteren Ewald Nowotny, az európai jegybank kormányzótanácsának tagja, osztrák jegybankelnök.

Nowotny szerint egy új görög megállapodáshoz időre van szükség, és illuzórikus két napon belüli megállapodásra számítani, mint ahogy azt Görögország jelezte.

A jegybankelnök szerint a görög bankokat nem lehet vég nélkül bezárva tartani, és azt is mondta, a likviditásuk a végét járja.

Moszkva vajon mit akart ezzel?

Reméli, hogy Görögország mielőbb megállapodik a hitelezőkkel – nyilatkozta a Kreml szóvivője, és azt is mondta, a pénzügyi mentőöv kérdéséről Athénnek kell döntenie.

Vészesen fogy az euró a görög bankokban

A bankok péntekig tudják engedélyezni a 60 eurós pénzkivételeket, ha az EKB továbbra is befagyasztja a vészhitelt – mondta a BBC szerkesztőjének a görög gazdasági miniszter.

A görög munkaügyi miniszter viszont azt mondta a BBC egyik rádió csatornájának, hogy már csak 48 óráig tudják az euróövezetben tartani Görögországot.

"A görögök a nehezebb utat választották"

A görögök a rosszabb és nehezebb utat választották nemcsak Görögország, hanem egész Európa számára – vélekedik a görög népszavazás eredményéről Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök, aki szerint Görögország kiléphet az eurózónából, és hiába Hollande és Merkel igyekezete, a görögök akarata ellenére nem lehet őket bent tartani.

A németek, ahogy általában

a rossz rendőr szerepében. A német kormány szóvivője azt mondta, jelenleg nincsenek meg a feltételei a tárgyalások folytatásának, és a jövő az új görög javaslatoktól függ, úgyhogy Németország egyelőre ezt várja.

Közben a német pénzügyminisztérium szóvivője azt üzente, a görög adósságelengedés nincs a tervek között.

Ciprasz egész délelőtt egyeztet

Például Prokopisz Pavlopulosz görög államfővel az athéni elnöki palotában:

Balra Alekszisz Ciprasz, jobbra Prokopisz Pavlopoulosz

Korábban munkatársaival egyeztetett a továbbiakról:

Ó igen, visszatért az elmúlt hetek langymeleg hangulata

Az eurócsoport közleményt  adott ki, és azt írja, új javaslatokat vár Görögországtól, illetve azt, hogy megvitatják a népszavazás utáni helyzetet.   

Ez a semmitmondó bizonytalanság jellemezte az elmúlt heteket is.

Nem adhat haladékot az EKB

Nem lehet átütemezni Görögország tartozását az Európai Központi Bank felé – írta a Twitteren a francia jegybankelnök, az EKB kormányzótanácsának tagja. Ha engednék az átütemezést, az már monetáris finanszírozás lenne, amit tilt az EU alapszerződése.

Ez az az adósság, ami abból keletkezett, hogy az EKB folyamatosan eurót adott a görög bankoknak az elutalt vagy kivett eurómilliárdok helyébe. Jelenleg ez az adósságállomány kb. 90 milliárd euró, és július 20-án Görögországnak törlesztenie kell belőle 4,2 milliárd eurót.

Emiatt most mindenki arra számít, hogy ez a dátum lesz sorsdöntő a görögöknek, ha addig nem történik valami váratlan. Ugyanis, ha nem fizetnek az EKB-nak, akkor minden esélyük meglesz arra, hogy az európai jegybank nem tartja tovább a görög bankokat az eddig folyósított vészhitellel.  

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!