szerző:
Németh András, Sztojcsev Iván, Molnár János
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kétmillió dollár aprópénz az orosz hatalmi játszmákban, ahol milliárdos tétek forognak. Az egyik vesztes nagyot bukhat. És a sztoriban homályosan Paks is feltűnik.

Állítólag rajtakapták Alekszandr Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési minisztert, amint éppen kétmillió dollár kenőpénzt vett át azért, mert jóváhagyta, hogy a Rosznyefty olajipari cég vásárolja meg egy másik olajipari vállalat, a Basnyefty állami tulajdonban lévő részvényeit. Ha valóban így történt, Uljukajev a világ egyik legnaivabb bűnözője, de ettől még kaphat 15 évet.

Alekszandr Uljukajev, orosz gazdaságfejlesztési miniszter
AFP / RIA Novosti / Aleksey Nikolskyi

A Rosznyefty élén ugyanis az az Igor Szecsin áll, aki egyrészt Vlagyimir Putyin orosz államfő egyik legközelebbi szövetségese, másrészt az orosz hatalmi eliten belüli „szilovik szárny”, azaz a titkosszolgálati, katonai vagy belügyi háttérrel rendelkezők csoportjának a vezetője. Ha valaki Szecsintől vesztegetési pénzt akar kicsikarni, majd hajlandó arra, hogy a hatalmas összegért házhoz menjen a Rosznyefty moszkvai székházába, az vagy szándékosan le akarja buktatni magát, vagy nem ismeri az orosz eliten belüli erőviszonyokat és a szilovikok befolyását. Az orosz hatalmi elitben zajló, nagy tétre menő játszmákról nemrégiben részletes cikket közölt a hvg.hu.

Provokáció?

A hatvanéves Uljukajev ugyan nem tartozik Putyin belső köréhez, ám már elég régóta tölt be magas tisztségeket ahhoz, hogy tudja, kivel érdemes tengelyt akasztani, és kivel nem: 2004-től 2013-ig az orosz központi bank alelnöke volt, majd három évvel ezelőtt Dmitrij Medvegyev kormányfő gazdaságfejlesztési miniszterré nevezte ki. Uljukajev anyagi háttere sem olyan, hogy nagyon rá lenne szorulva a kenőpénzre: 2014-ben 43 millió, tavaly pedig 80 millió rubeles (1 rubel = 4,50 forint) jövedelmet vallott be, a felesége is 5-8 milliót visz haza évente. A házi őrizetben tartott, a Kremlhez mindig lojális Uljukajev mindenesetre tagadja a vádakat, azt állítja, provokáció áldozata lett. Azt sem tudni, hogy a hatóságoknak milyen bizonyítékaik vannak: míg az ügyészség tettenérésről beszél, moszkvai sajtóforrások szerint a miniszter végül nem vette át a pénzt, így nincs videófelvétel sem az állítólagos bűncselekményről. Ettől függetlenül Putyin máris bejelentette, elvesztette a bizalmát a miniszterben, ezért azonnali hatállyal meneszti.

Nem tudom, ki profitálhat ebből az ügyből, de a legjobban valószínűleg az ügyet nyilvánosságra hozó Nyomozó Bizottság (SZK) jár, amely így elterelheti a figyelmet arról, hogy eljárás folyik a testület élén álló tábornokok ellen is

– vélekedett Alekszandr Sohin, az Orosz Gyáriparosok és Vállalkozók Szövetségének elnöke.

Utaztak rá?

A hivatalos verzió szerint Uljukajevet már a nyár óta figyelte a Szövetségi Biztonsági Szolgálat az (FSZB), lehallgatták telefonbeszélgetéseit is. A kenőpénz látszólagos átadását – és a minisztert őrizetbe vevő FSZB-egység riasztását – pedig Oleg Feoktyisztov, a Rosznyefty biztonsági szolgálatának a vezetője intézte. Az viszont mindenképpen figyelemre méltó, hogy a biztonsági főnök csak augusztus közepe óta dolgozik a cégnél, s korábban annak az FSZB-részlegnek volt a vezetője, amely most őrizetbe vette Uljukajevet.

Igor Szecsin és Alekszandr Uljukajev
AFP / Sergey Guneev/Sputnik

Az egyik moszkvai hetilap, a New Times értesülései szerint Feoktyisztov részlegét az FSZB-nél Szecsin-kommandónak hívják: 2004-ben hozták létre, akkor, amikor Szecsin Putyin elnöki adminisztrációjának helyettes vezetőjeként az erőszakszervezeteket ellenőrizte. Feoktyisztov és kommandója több, komoly hullámot vető akcióban vett részt, ez a részleg vette őrizetbe többek között a korrupcióval vádolt kormányzókat is. Uljukajev őrizetbe vételével viszont az eddigi legnagyobb hal akadt horogra: az 1991-es, Gorbacsov elleni puccskísérlet óta nem vettek őrizetbe Oroszországban minisztert.

Egyik zsebből a másikba?

Az Uljukajev-ügyet tovább bonyolítja, hogy már a Basnyefty privatizálása is több kérdést vetett fel. Például azt, hogy mi az értelme annak, hogy egy hetven százalékban állami tulajdonban lévő vállalat, azaz a Rosznyefty vegye meg ötmilliárd dollárért a Basnyefty 50 százalékos állami részvénycsomagját. Igaz ugyan, hogy a Rosznyeftyben 19,75 százalékos részesedést szerzett a BP, ám a brit cégre eső egymilliárd dollárral aligha érezheti magát kisegítve a gazdasági válsággal küszködő orosz költségvetés.

A Basnyefty Olajcég irodája Moszkvában
AFP / Grigoriy Sisoev / Sputnik

A hónapokig húzódó Basnyefty-privatizációt augusztusban le is állította a kormány, a magánosítási projektet az után élesztették újra októberben, hogy kiderült, a költségvetésnek az előre jelzettnél több forrásra van szüksége. A privatizációt végül Putyin jóváhagyása után engedélyezték, az államfő közölte, a Rosznyefty a szó szigorú értelmében a többségi állami tulajdonhányad ellenére sem nevezhető állami cégnek, hiszen résztulajdonos benne a BP is. A szövevényes ügy több szálát már korábban bemutatta a hvg.hu, arra fókuszálva, hogy Szecsin Rosznyeftyje hogyan segítette ki az olajbevételek csökkenése miatt bajba került költségvetést, illetve magát Vlagyimir Putyint.

Orosz lecke: akit Putyin kisegít, annak illik azt viszonoznia, bármi áron

Két éve még Vlagyimir Putyinnak kellett megmentenie az orosz olajóriást, melyet pénzügyi katasztrófa fenyegetett az alacsony árak és az Oroszország elleni szankciók miatt. Most viszont a pénzügyi gondokkal küszködő orosz állam kap pénzt a Rosznyefty-től, méghozzá dollármilliárdokat.


A Basnyefty egyébként korábban az ismert milliárdos, Vlagyimir Jevtusenkov érdekeltségi körébe tartozott, ám amikor az oligarchát gazdasági bűncselekmények vádjával 2014-ben őrizetbe vették, a hatóságok gyorsan újra államosították az állítólag szabálytalanul magánkézbe átjátszott Basnyeftyet. Az ügylet lebonyolítása után az illetékesek csendben ejtették a Jevtusenkov elleni vádakat.

A paksi szál

A bukott miniszter egészen mostanáig annak a Vnyesekonombanknak a felügyelőbizottságában ült, amely a 10 milliárd eurós paksi hitelért felelős. Nem Uljukajev az egyetlen nagy név ott; ha a felügyelőbizottság összeül, már majdnem meg lehet tartani egy kormányülést. A felügyelőbizottság elnöke például maga Dmitrij Medvegyev miniszterelnök, de Anton Sziluanov pénzügyminiszter és négy miniszterelnök-helyettes is ott van a tagok közt. Valószínűleg csak a kormány közelsége az, ami még életben tartja a bankot: gyakorlatilag állami lélegeztetőgépen kell működtetni, újabb és újabb, több milliárd dolláros támogatásokkal.

A bank, amelyet még Lenin alapított, akkor roppant meg, amikor a 2014-es szocsi olimpia pénzszórására 20 milliárd dollárnyi tartozást halmozott fel devizában, amikor pedig el kellett volna kezdeni visszafizetni ezt, az EU és az USA szankciói miatt nyugaton hitelképtelenné vált, majd az olajár zuhanásával súlyos mélyütést kapott. Tavasszal 600 millió forintnak megfelelő feltőkésítéssel segítette a Kreml, és még ez a mentőakció is kevés lehet: Uljukajev a nyáron arról beszélt, hogy csak 2017-re 4 milliárd dollár segítségre lenne szüksége az államtól, a Wall Street Journal szerint pedig 4,5 milliárd dollár kellene az életben maradáshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!