Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A vártnál jóval erősebb ütemben nőtt Kína importja és exportja novemberben. Ez bátorító jelzés a világ második legnagyobb gazdaságából, amelynek növekedése lassulni kezdett az eladósodottság megfékezését és a súlyosan légszennyező gyárak felszámolását célzó kormányzati intézkedések hatására.
A kínai vámszolgálat pénteken közzétett adatai szerint az export dollárban számított értéke éves összehasonlításban 12,3, az importé pedig 17,7 százalékkal nőtt novemberben.
A Reuters által megkérdezett elemzők az export 5,0 százalékos növekedését várták az előző havi 6,9 százalékos emelkedés után, az import esetében pedig 11,3 százalékra számítottak az októberi 17,2 százalék után.
Az előző néhány gyengébb év után Kína külkereskedelme idén erőre kapott, és az elemzők várakozásainál jóval erősebb tényadatok újabb bizonyítékul szolgálnak arra, hogy az erősödő globális és belső kereslet egyaránt hozzájárul a kínai gazdaság növekedési ütemének fenntartásához.
A kínai gazdaság meglepetést okozott elemzőknek azzal, hogy az idei első kilenc hónapban tartani tudta a csaknem 6,9 százalékos növekedési ütemet, ami főleg állami infrastrukturális beruházásoknak és az export erős bővülésének köszönhető.
Viszont a harmadik negyedévben már érzékelhető volt a hatásuk azoknak a szigorúbb szabályoknak, amelyek az adósságállomány gyors növekedésének fékezését és a légszennyezettség csökkentését hivatottak szolgálni.
Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház munkatársa az adatokat elemezve azt írta, hogy várakozásaik szerint a kínai külkereskedelem a következő hónapokban is jó teljesítményt nyújt az erős globális kereslet eredményeként.
Mindazonáltal kétséges, hogy az import bővülési ütemét fent lehet tartani, mivel az ingatlanpiac hűlése és a szabályozások szigorítása a következő negyedévekben fejti majd ki hatását a nyersanyagok iránti kínai keresletre.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
A „jogosulatlan” kriptováltás bekerült a Btk-ba, azonnali hatállyal leállították.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.