szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság szerint a független igazságszolgáltatásra szükség van az uniós támogatásokkal kapcsolatos jogviták pártatlan elbírálásánál. Ez rosszul érintheti Magyarországot is.

A jogállami elvek tiszteletben tartásához kötné az Európai Bizottság az EU-támogatások felhasználását – erősítette meg a brüsszeli testület költségvetési tervezésért felelős tagja, Günther Oettinger. Az korábban a bizottság körében sem volt egyértelmű, hogy a 2021-ben induló új uniós költségvetési ciklusba beiktatják-e ezt a feltételt, a politikus viszont a Bruxinfo tudósítása szerint arról beszélt, hogy a most készülő tervezethez ilyen javaslaton dolgoznak.

A május 2-án bemutatandó javaslat kidolgozásánál nem Lengyelországot akarják büntetni – tette hozzá a Berlinben nyilatkozó Oettinger. Azt nem fejtette ki, hogy pontosan hogyan képzelné el a bizottság a feltételhez kötést, azt viszont elmondta, hogy

a bíróságok függetlensége elengedhetetlen feltétele lenne a kifizetések folyósításának

– írja a brüsszeli szakportál.

Ezt azzal indokolta, hogy az uniós pénzek felhasználása során számos jogi vita merülhet fel, amelyek elbírálásában fontos szerep juthat a bíróságoknak. (Az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos problémák miatt jelenleg a 7-es cikkely szerinti kötelezettségszegési eljárást folytat az Európai Bizottság Lengyelország ellen.)

Az EU korábban egy egységes Európai Ügyészség felállításával igyekezett orvosolni ezt a problémát, ez a szervezet az uniós költségvetés szempontjából fontos ügyekben, vagyis a támogatásokkal kapcsolatos visszaélések és az EU-büdzsé legnagyobb bevételi tételének számító áfát érintő csalások ügyében kapna nyomozati jogosultságot a tagországokban. Az intézmény felállítását azonban több tagállam – köztük a jogállamisággal összefüggő problémákkal kapcsolatban emlegetett Magyarország és Lengyelország – is megfúrta, így az végül önkéntes alapon állhat fel.

Az Európai Parlament márciusban elfogadott állásfoglalásában azt közölte: nem ért egyet azzal, hogy az uniós pénzek visszatartásával, felfüggesztésével szankcionálják a jogállamiság normáit megsértő országokat. Ezt azzal indokolták, hogy a kormányok helyett épp a kedvezményezetteket büntethetik így. Azt viszont a testület körében is támogatnák, hogy a kifizetést például az Európai Ügyészségben való részvételhez kössék.

(via Bruxinfo)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!