szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ezt firtatja az ellenzék az 1,3 milliárd lakosú Indiában, ahol a hatalom és az üzleti körök évtizedes összefonódása számtalan korrupciós ügyhöz vezetett.

Globális korrupcióról van szó!- harsogta Rahul Gandhi, a Kongresszus Párt vezére a parlamentben. Rahul Gandhi igen illusztris családból származik, dédapja Dzsavaharlal Nehru volt a független India első miniszterelnöke. Azután nagyanyja, Indira Gandhi és édesapja Radzsiv Gandhi is kormányfő lett. Mindkettőjük gyilkos merénylet áldozata lett. A huszonegyedik század második évtizedében aztán bealkonyult a Kongresszus Pártnak, és a nacionalista BJP került hatalomra. Narendra Modi miniszterelnök pedig hozta magával a saját köreinek embereit.

Miről van szó ezúttal, miért emleget globális korrupciót az ellenzék vezére?

India 36 Rafale vadászgépet vásárolt Franciaországtól. A tárgyalások - szokás szerint - elhúzódtak. Még a Kongresszus Párti kormányzat kezdte el, de már Narendra Modi fejezte be a nagy üzletet, mely az indiai légierő megújítását célozta. Végül mennyit fizetett India? Háromszor annyit, mint amennyiben a Kongresszus Párt annak idején megállapodott a franciákkal?- ezt szeretné tudni az ellenzék vezére.

Mit keresett ez egész üzletben a Reliance nevű cég, melynek élén a miniszterelnök egyik jó barátja áll? Egyáltalán, miért titok minden ebben az ügyben?- kérdi Rahul Gandhi. Nemzetbiztonsági ügyről van szó- közölte a kérdésekre válaszolva a kormányzat. Minden adat közzététele veszélyeztetné India nemzetbiztonságát-tették hozzá.

Ha minden rendben van, akkor miért kellett titkosítani mindent?

Főként egy pikáns ügyet szúrt ki a sajtó Indiában és Franciaországban. Julie Gayet francia színésznő Francois Hollande volt köztársasági elnök szeretője volt - erről mindenki tudott Franciaországban, aki a politika iránt érdeklődött. A színésznő produceri ambíciókat is táplált. Első filmjéhez szponzorokat keresett. És talált. Az indiai Reliance cég hirtelen úgy érezte, az újdonsült producer filmterve igen közel áll hozzá. Fő szponzora lett a filmnek, amely aztán nem aratott különösebben nagy sikert. De a célt elérték: Francois Hollande akkori köztársasági elnök két nap múlva aláírta a szerződést a 36 Rafale vadászgépről.

Máig nem tudja senki, mennyiért.  De sokan szeretnék megismerni a valódi számokat Indiában és Franciaországban. Minderről most a közszolgálati RFI számolt be részletesen. Franciaországban a közszolgálat nyugodtan bírálhatja az állam magas rangú vezetőit is. Beszámolhat a korrupciós ügyekről akkoris, ha azok akár a köztársasági elnököt érintik. Persze Francois Hollande már nem köztársasági elnök, de Emmanuel Macron az ő kormányában kezdte meg politikai pályafutását.

A nagy fegyverüzletek körüli korrupció egyáltalán nem újdonság Párizsban sem. Pakisztánban az elégedetlen tábornokok felrobbantottak egy szállodát, melyben a francia katonai küldöttség lakott. Több francia is meghalt. A robbantást aztán ráfogták a tálibokra, de az érintettek közül mindenki tudta: azért robbantak fel a francia tárgyaló küldöttség tagjai Pakisztánban, mert a helyi tábornokok nem voltak megelégedve a megvesztegetési pénzekkel. Úgy érezték, hogy átverték őket. A megvesztegetési ügy kapcsán akkor magukat megnevezni nem kívánó magas rangú illetékesek elmondták a francia sajtónak: a fegyverkereskedelem már csak ilyen. Megvesztegetés nélkül nincs üzlet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!