Román válasz az "agyonvegyszerezett nyugati élelmiszerekre"

Alacsony áfával terelné a románokat az egészséges ételek felé az ottani kormány, és büntetné azokat a cégeket, amelyek rosszabb termékeket árulnak Romániában, mint más országokban.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Román válasz az

A legkisebb, 5 százalékos szintre csökken Romániában a bioélelmiszerek és az agrártárca által hagyományos termékeknek minősített élelmiszerek, illetve a hagyományos, alkoholt nem tartalmazó italok áfája – erről hozott rendeletet a román kormány.

Viorica Dancila miniszterelnök szerint az intézkedéssel az egyre népszerűbb, kiváló minőségű, egészséges élelmiszereket akarják hozzáférhetőbbé tenni a romániai vásárlók számára, ezzel is arra bátorítva őket, hogy egészségesen étkezzenek.

Romániában négy éve terjesztették ki valamennyi élelmiszerre a 9 százalékos kedvezményes áfát, az addigi 24 százalékos általános áfakulcs helyett. Tavaly novemberben vezették be a még alacsonyabb szintű, 5 százalékos áfakulcsot a turisztikai és közétkeztetési szolgáltatások számára.

A legnagyobb kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt politikusai rendszeresen bírálják a szerintük „a románokat agyonvegyszerezett élelmiszerekkel mérgező” nyugati nagyvállalatokat. Liviu Dragnea pártelnök törvénytervezetet adott be a héten, amely az üzleti forgalom 4 százalékára rúgó bírsággal sújtja azokat a vállalatokat, amelyek Romániában a külföldi piacokhoz képest gyengébb minőségű termékeket forgalmaznak azonos elnevezéssel.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.