szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Cser-Palkovics azt sem érti, miért a Pest Megyei Kormányhivatal engedélyezte az iszapimportot Székesfehérvárra.

Rendkívüli közgyűlést hív össze Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András a Székesfehérvár közelében lerakott horvát szennyvíziszap miatt – szúrta ki a 24.hu a politikus Facebook-oldalán.

Mint arról beszámoltunk, tavaly Magyarország fogadta be a horvát szennyvíziszaptermés több mint felét, összesen 41 ezer tonnát. A kormány korábbi közlései szerint a hulladékszállítási kérelmeket a horvát fél adta ki, ezeket pedig a magyar kormányhivataloknak is továbbították, amelyek szintén nem találtak vele semmi problémát.

Cser-Palkovics most a Facebookon azt írja, nem érti, hogy miért a Pest Megyei Kormányhivatal döntött a Székesfehérvárt (Fejér megye) érintő ügyben, és hogy egy nap után sem kapott hivatalos magyarázatot tőlük, ezért rendkívüli közgyűlést hív össze a jövő hétre, ahova meghívja az érintett két kormányhivatal képviselőit is, hogy adjanak tájékoztatást a székesfehérvári közvéleménynek.

Az engedélyt a Fejér és a Pest megyei kormányhivatal adta ki, ezek illetékeseitől vár tájékoztatást a polgármester.

Az önkormányzat szerdán közleményt is kiadott, amelyben azt írták, Székesfehérvárnak nem érdeke, hogy máshonnan odavitt iszapot rakjanak le és hasznosítsanak a városban, ezt a tevékenységet az önkormányzat nem támogatja, ezért a szennyvíziszapot fogadó vállalkozás telephelybővítéséhez sem járul hozzá.

Horváth Sándor, a Fehérvári Téglaipari Kft. tulajdonos-igazgatója a 24.hu-nak azt mondta, mindenben a hatályos jogszabályoknak és engedélyeknek megfelelően járnak el, a Székesfehérvár melletti agyagbányába nem egyszerűen beleengedik a szennyvíziszapot, hanem a cég által kidolgozott technológiával és anyagok hozzáadásával talajt állítanak elő belőle, amit utána az olyan degradálódott területek rekultivációjára lehet használni, mint amilyen például a külszíni bányászat után visszamarad.

Elmondása szerint a talajra aztán fás és lágyszárú energianövényeket telepítenek, ezeket később égetéssel hasznosítják, így a szennyvíziszapból hasznosított anyagok nem kerülnek vissza az élelmiszerláncba. Az eljárás során a növények fejlődéséhez az ásványi anyagok a bányákban rendelkezésre állnak, a szerves tápanyagokat pedig a szennyvíziszap biztosítja, ezek kombinációjából termékeny talajkeverék jöhet létre, amire 1-2 éven belül telepíthető a növényzet.

A Fehérvári Téglaipari Kft. azt állítja, telepén többségében hazai kommunális szennyvíziszap hasznosítása folyik, és folyamatosan hirdeti technológiáját, tárgyal állami tulajdonú víziközműcégekkel, hogy bővítse a hazai szennyvíziszap hasznosítását, de állítása szerint rajtuk kívül álló okok miatt, csak korlátozott mértékben biztosított a hazai iszap feldolgozása

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!