A második negyedévben 4,9 százalékkal nőtt a GDP, főleg a szolgáltatások és az építőipar húzta a gazdaságot. Az első félévben 5,1 százalékos lett a növekedés.
Közzétette a KSH a második, részletes becslését is a GDP-növekedésről: az idei második negyedévben 4,9 százalékkal nőtt a magyar gazdaság.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten 5,2, az előző negyedévhez viszonyítva 1,1 százalékkal nőtt. 2019 első félévében a bruttó hazai termék 5,1 százalékkal emelkedett.
A GDP 4,9 százalékos emelkedéséhez a szolgáltatások 2,2, az építőipar 1,2, az ipar 0,9 százalékponttal járult hozzá, a mezőgazdaság viszont nem tudta érdemben segíteni a növekedést.
Virovácz Péter, az ING elemzője azt írta az adatok megjelenése után: az első negyedév kedvező külpiaci teljesítménye után a nettó export a második negyedévben ismételten visszafogta a gazdaság növekedési ütemét, mégpedig jelentősen, 1,2 százalékponttal. A gyenge exportteljesítmény mögött a lassuló ipari növekedés és a külkereskedelmet érintő világpiaci zavarok állhatnak. Eközben az import növekedési ütemét elsősorban az lassíthatta, hogy a végső fogyasztás bővülése mérséklődött.
Ezzel szemben jelentősen nőttek a beruházások a magyar gazdaságban, ehhez az építési beruházások mellett a gép- és berendezésberuházások is nagymértékben hozzájárultak – írta.
A szakértő szerint a gazdasági növekedés várhatóan lassulni fog, ahogy lassan de biztosan begyűrűznek a kedvezőtlen külső körülmények. A bizonytalanság és a kedvező megtakarítási lehetőségek az új állampapír révén emelhetik a lakosság megtakarítási hajlandóságát a fogyasztás kárára, miközben a beruházások is fokozatosan kifutnak majd. Az exportot pedig a külső kereslet mérséklődése foghatja vissza. Összességében azonban az év második felében is közel 4,5 százalékos átlagteljesítményre számít a szakember, vagyis 2019 egészét tekintve 4,7 százalék lehet a GDP-növekedés.