szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiugróan sokat vásároltunk 2020 januárjában, és februárban is erős adatokra számíthat a kiskereskedelem a pánikszerű élelmiszer-vásárlásoknak köszönhetően.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának volumene 7,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakaihoz képest – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal a januárra vonatkozó kiskereskedelmi tájékoztatójából. A forgalom összesen folyó áron 945 milliárd forint volt.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalákát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,7, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 5,6 százalékkal emelkedett. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 13,8 százalékkal lett nagyobb. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes (20%), a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk- (19%), a bútor-, műszakicikk- (9,7%), a használtcikk- (9,0%), a textil-, ruházati és lábbeli- (7,6%), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-üzletekben (3,5%) is.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,9, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 13,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,4 százalékkal emelkedetta a forgalom volumene. Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százalékka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

2019 márciusa óta a mostani a legmagasabb érték a nem élelmiszer-kiskereskedelemben. Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza szerint is messze felülmúlta a kiskereskedelmi üzletek forgalma 2020 januárjában még a legoptimistább várakozásokat is: "Az erős januári teljesítménnyel folytatódott tehát az elmúlt években megszokott minta, miszerint az erős novembert egy gyenge december követi, hogy aztán januárban ismét jelentősen növekedjen a forgalom. Bár szinte minden kategóriában élénkült az értékesítés, a leginkább kiugró teljesítményt a könyv, számítástechnika és egyéb iparcikkek esetében mérte a KSH. Az élelmiszer-kiskereskedelem a decemberhez hasonló erős teljesítményt mutatott a maga 4,9 százalékos növekedésével. Az egyedüli gyenge pont az üzemanyag-kiskereskedelem volt, amely az árak emelkedése mellett mindösszesen 1,4 százalékos növekedést mutatott" – összegezte az adatokat.

Nem meglepő, hogy egyre többet vásárolunk online: az évek óta tartó bővülést folytatva a kiskereskedelmi forgalomból 7,4 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 30 százalékkal emelkedett.

Összességében rendkívül jó évkezdetként jellemzi a legújabb adatokat a szakértő, és várhatóan februárban is erős marad a teljesítmény, elsősorban az élelmiszer-kereskedelem esetében, ahol a pánikszerű felvásárlások jelentős átmeneti forgalomnövekedést hozhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!