Kirúgják a tüntetőket a munkahelyükről Belaruszban

Bárki elveszítheti az állását, aki nem lojális a diktatúrához – mondják az ellenzékiek.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Kirúgják a tüntetőket a munkahelyükről Belaruszban

Forrongó Belarusz

Százezrek követelik Európa utolsó diktátorának távozását és új elnökválasztások kiírását azt követően, hogy Aljakszandr Lukasenka a gyanú szerint elcsalt választáson győzött. A belarusz ellenzék a rendszerváltáskor sem tapasztalt tömegeket vitt az utcára. A békés demonstrációkat rendre karhatalmi erővel verték szét, a rohamrendőrök több ezer aktivistát letartóztattak. Kövesse velünk a legújabb fejleményeket!

Tízezrek követelik Lukasenka elnök távozását Minszkben, de Putyin támogatásával a diktátor kitart, és visszavág. A rendőri brutalitást immár kiegészíti az egzisztenciális terror: aki az elnök ellen tüntet, az számolhat azzal, hogy elveszíti a megélhetését Európa egyik legszegényebb országában.

"Mi, a Szépművészeti múzeum dolgozói minden ebédszünetben tüntetni mentünk 1 és 2 között. Utána aztán folytattuk a munkát. Pár napja még ötvenen-hatvanan voltunk. Ma már csak 5-6-an vagyunk, de folytatjuk a tiltakozást. A többieket megfenyegették a főnökök" – mesélte a francia közszolgálati RFI helyi tudósítójának Nikita Monics, akit kirúgtak a múzeumból, mert verset publikált a Facebookon Lukasenka diktatúrája ellen.

Hétfőn a bölcsészkar rektorát rúgták ki az állásából. A tüntetők most emiatt is vonulnak fel piros-fehér zászlókat lobogtatva.

A külföldi tudósítók kiutasítása után csak a helyi újságírók maradtak, akik nagy kockázatot vállalva tudósítanak, miközben Lukasenka elnök megköszönte az orosz Rt.com-nak, hogy "segített átvészelni az ellenséges médiavihart". A média az első számú célpont, de mindenütt számítani lehet a diktatúra valamiféle brutális válaszára: "mindenkit kirúghatnak a munkahelyéről – lehet akár a legjobb szakember a maga területén" – mondja az imént már idézett Nikita Monics az RFI helyi tudósítójának. "Művészek, élsportolók, jogászok vagy mérnökök éppúgy elveszíthetik a munkahelyüket, ha nem lojálisak a diktatúrához."

Mihez kezdenek a kirúgottak? "Szervezkednek: párhuzamos rendszereket hoznak létre. Önkéntesként támogatják az ellenzéki megmozdulásokat. Az emberek egyesülnek, hogy együtt küzdjenek a rendszer ellen" – hangoztatja az a múzeumi dolgozó, akit azért rúgtak ki az állásából, mert versben bírálta Lukasenka rendszerét Belaruszban.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.