Tetszett a cikk?

Azonkívül, hogy a legvitatottabb tervet hétfő este törölte a kormány, kedden későn este a többi balatonvilágosi szállodatervnél is megengedte, hogy szakemberek mondjanak róluk véleményt.

A hvg.hu kedden beszámolt róla: a kormány törölte a kiemelt beruházások közül azt a szállodaszörnynek gúnyolt óriási épületet, amely ellen az önkormányzaton és sok helyi lakoson, civil szervezeten kívül Witzmann Mihály, a körzet fideszes országgyűlési képviselője is tiltakozott.

De maradt még 24 további balatonvilágosi ingatlan a szállodafejlesztésre és ahhoz kapcsolódó ingatlanfejlesztésre szánt telkek listájában, amelyekre különleges szabályok vonatkoznak.

Ahogy a kormány a tervezett formájában már meg nem épülő szállodáról 2020 augusztusában olyan konkrét részletszabályokat írt elő, mint hogy az épületmagasság megengedett legnagyobb mértéke 16,5 méter, és parti sétány és közhasználatú strand nem alakítható ki, hasonló aprólékossággal megszabta a többi ottani szállodaépítkezés részleteit is, hozzátéve: ezekről „építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt nem kell beszerezni, valamint településképi véleményezési eljárást nem kell lefolytatni”. Ez egyébként gyakori eljárás, a kormány rendeletek tucatjaiban iktatja ki a törvényekben előírt szakmai vélemények beszerzését.

Egy kedd esti rendelet ezen annyiban változtatott, hogy a balatonvilágosi szállodák esetében visszaállította az építészeti-műszaki tervtanács beleszólási jogát. A településképi véleményezési eljárást nem, vagyis a helyieknek továbbra sincs érdemi szavuk, mert azt az eljárást a polgármester folytatná le. A jogaiba visszahelyezett tervtanács pedig – a kormány erről is jogszabályban gondoskodott – nem a helyi, hanem egy központi építészeti-műszaki tervtanács, amelyben a település főépítésze csak a tagok egyikeként vesz részt, tehát bármikor leszavazható.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!