szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Joe Biden elnök több mint 1000 milliárd dolláról beszélt a washingtoni kongresszus előtt, a Forbes gondosan utánaszámolt. Rájött: vannak vesztesek is, köztük egy bizonyos Donald Trump.

"20 millió amerikai veszítette el a munkahelyét, miközben 650 dollármilliárdos több mint ezer milliárddal gazdagodott" – vázolta fel a drámai helyzetet az USA elnöke, aki ezzel is indokolni kívánta, miért irányulnak a nagy támogató csomagok a szegény és középosztálybeli családok megsegítésére.

Ma már 722 dollármilliárdos él az Egyesült Államokban – helyesbíti az elnököt a Forbes. A magazin azt is kiszámolta: háromnegyed részük jelentős mértékben növelni tudta a vagyonát a koronavírus-járvány idején.

Kik az igazi nyertesek? Mindenekelőtt Elon Musk. 2020 januárja óta hihetetlen felfutást produkált: 540 százalékkal nőtt a vagyona. "Csak" 27 milliárd dollárja volt a járvány kezdetén, most pedig túljutott a 170 milliárd dolláron. Mindezt jórészt a Tesla-részvények észbontó áremelkedésének köszönheti: 700% a pandémia kezdete óta.

Az idei év elején egy pillanatra Elon Musk a világ leggazdagabb emberének érezhette magát, de azután Jeff Bezos visszavette az első helyet. Az Amazon részvények értéke "csak" 87%-kal növekedett az elmúlt 15 hónap során. Jeff Bezos vagyona ily módon 86 milliárd dollárral nőtt a pandémia idején. Így ő lett az első, aki átlépte a 200 milliárd dolláros álomhatárt.

A Google társalapítói sem panaszkodhatnak: mindketten 40 milliárd dollárral gyarapodtak fejenként. Így Larry Page 102 milliárd dollárt, míg Sergey Brin 99 milliárd dollárt ér.

Akik a vakcinákból gazdagodtak meg

A Moderna gyógyszergyár három fő részvényese éppúgy dollármilliárdos, mint a cég elnök-vezérigazgatója. Hasonlóképp a Medpace tulajdonosa is dollármilliárdos lett, mert cége végezte el a vakcinák tesztelésének nagy részét az Egyesült Államokban.

Vesztesek is vannak. Két olaj mogul, Harold Hamm és George Kaiser ma szegényebb, mint a pandémia kezdetén. Sok ingatlanmilliárdos is ellenszélben hajózik, mert a járvány idején kiderült, hogy a távmunka kiválthat sok négyzetméter irodát.

Így járt például Donald Trump. A Forbes becslése szerint az exelnök vagyona ma "mindössze" 2,4 milliárd dollár, miközben a járvány kezdetén még 3,1 milliárd dollárral dicsekedhetett.

Biden elnök meg akarja adóztatni a szupergazdagokat, hogy részben ebből fedezze azokat a kiadásokat, melyekkel a lecsúszó középosztályt és a szegényeket támogatja az amerikai kormány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!