Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Erre az apróságra hívja fel a figyelmet két közgazdász, akik a Project Syndicate oldalon fejtették ki a véleményüket a globális társasági adóról, mely a G7 szerint minimum 15% kell, hogy legyen mindenütt a világon.
Legkevesebb 240 milliárd dollárt veszítenek évente a világ államai amiatt, hogy a multik kreatív módon kerülik az adózást - írja José Antonio Ocampo, Kolumbia egykori pénzügyminisztere, az ENSZ korábbi főtitkár-helyettese és Tomasso Faccio, az Independent Commission for the Reform of International Corporate Taxation titkárságának vezetője. A szegényebb államok sokkal rosszabbul járnak mint a gazdagok, amelyek most a globális társasági adóról döntöttek.
Miért hátrányos a szegényebb államok számára ez a döntés?
Először is azért, mert a 15%-os adókulcs túlságosan is alacsony - vélik a szerzők. Alig magasabb mint Svájcban vagy Írországban, amelyek közismert adóparadicsomoknak számítanak. Ez azt jelenti, hogy minden G7-állam a saját multijainak az érdekeit védelmezi. Joe Biden amerikai elnök eredetileg 21%-ot javasolt, de a többiek végülis csak 15%-ot fogadtak el.
A másik probléma, amely igen hátrányos a szegényebb államok számára az az, hogy a felemelt társasági adó többlete a multik anyaországába vándorolna, és nem maradna náluk. Ha ez megvalósulna, akkor még igazságtalanabb lenne a globális adórendszer a szegények számára mint az eddigi.
100 milliárd euró plusz az EU tagállamoknak. Az EU Tax Observatory szerint ennyivel növekedne az adóhivatalok éves bevétele, ha végülis a 21%-os adókulcsot fogadnák el, melyet Biden elnök eredetileg javasolt. Ha 15% lenne az adókulcs, akkor a bevételek megfeleződnének.
Dél-Afrika vagy Brazília esetében sokkal nagyobb lenne ez a különbség: 600 illetve 900 millió euró lenne az alacsonyabb adókulcs mellett, míg a magasabb esetében ez 2 milliárd illetve 3,4 milliárd euró lenne. Az afrikai országokban általában 25-35% a társasági adókulcs, számukra ezért a 15% nagyon jelentős veszteség lehetne.
Épp ezért a G7-államoknak illetve a G20-nak, ha valóban vezetőszerepet akarnak játszani a világon, akkor legkevesebb 21%-os adókulcsot kellene javasolniuk, de jobb lenne ennél a 25% javasolják a szerzők a Project Syndicate oldalon.
Az EU megosztottsága a globális adózás fő akadálya. Erre a brüsszeli Politico hívta fel a figyelmet mondván: a kisebb tagállamok, amelyek profitáltak az alacsony társasági adóból, élet-halál harcot folytatnak majd azért, hogy megőrizhessék ezt a versenyelőnyüket. A Politico Magyarországot, Írországot és Ciprust sorolja fel ebben a körben, de tudjuk, hogy sok más uniós tagállam sem készül a G7 globális adózásának elfogadására. Lengyelország Magyarországgal együtt dolgozott ki elképzeléseket - ahogy erről a Financial Times is beszámolt.
Ezek az országok ragaszkodnak az alacsony adókulcshoz, illetve ahhoz, hogy a multik náluk adózzanak. A többlet tehát ne kerüljön vissza az anyaországhoz.
Németország és Franciaország mint a G7 tagjai lelkesen támogatják a minimum 15%-os globális társasági adót. Sőt Bruno LeMaire francia pénzügyminiszter sietett kijelenteni, hogy Franciaország minél magasabb adókulcsot szeretne. Paolo Gentiloni, az EU pénzügyi biztosa támogatásáról biztosította a G7 globális adótervét - írja a Politico, amely megállapítja: a harc még csak most kezdődik az Európai Unión belül.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.