szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A jegybankelnök szerint csak a hitelállomány bővülése miatt nem omlott össze a magyar gazdaság.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a kormánypárti Magyar Nemzetben értékelte a kormány gazdasági válságkezelését.

A jegybankelnök a hétfőn megjelent cikkben a GDP-adatokkal kezdi az elemzését, azt írja, hogy 2020-ban az egy főre jutó magyar GDP az EU-átlag 74,4 százaléka volt, azaz 1,3 százalékponttal javult 2019-hez képest. Viszont még így is visszaestünk a fejlettségi sor 20. helyéről a 21. helyre, mert a régió többi országa nagyobbat lépett előre, mint Magyarország. Jobban teljesített Lengyelország, Szlovákia és Románia is.

Összességében a magyar válságkezelés az uniós országok között a GDP-növekedés terén a 15. helyezést érte el, a családok fogyasztását tekintve az 5. helyet, a beruházások terén pedig a 20. helyet – írja.

A kamatemeléssel szintet lépett Orbán Viktor és Matolcsy György belharca

A jegybankelnök hétfőn nekirontott a miniszterelnöknek, majd másnap a Monetáris Tanács kamatot emelt. A tét némi leegyszerűsítéssel az, hogy az eurónkénti 370 vagy 340 felé indul-e el a forint.

A jegybankelnök szerint a magyar gazdaság 2019-ben még élénken nőtt, ez a lendület a 2020-as év elején is segített. Azonban, ha ez utóbbit levesszük, akkor a GDP-növekedés terén már csak a 17. helyen állunk. Ugyanakkor a háztartások és a vállalatok hitelállományának bővülésében az első helyen – tette hozzá.

Matolcsy szerint a hitelek kihelyezése jelentősen bővült a válság során (a vállalati hitelállomány közel 10 százalékkal, a háztartásoké közel 9 százalékkal), ami döntőnek bizonyult a gazdasági válság kezelésében. Úgy véli,

csak a hitelállomány bővülése miatt nem omlott össze 2020-ban a magyar gazdaság.

Pozitívumként értékelte a jegybankelnök, hogy rekormértékben vonzotta a tőkét az ország, ami erősített a gazdaságot.

Utána viszont rátért a negatívumokat is: a magyar egészségügy szerinte

sikeresen kezelte a válságot, de ehhez a „normál” működést le kellett állítani. Ez áll az EU harmadik legrosszabb kormányzati fogyasztási adata mögött.

A digitális átállás hiányát is felrótta, és a versenyképességi reformok elmaradását is. Utóbbinál megjegyezte: egyenes összefüggés van a versenyképességi rangsorokban elfoglalt helyezés és a válságkezelés mutatói között. Aki versenyképesebb, az jobb eredményt ért el nálunk.

„A mérleg tehát vegyes, a teljesítmény közepes” – írta végül.

Matolcsy pont két hete ment neki a kormány gazdaságpolitikájának. A volt miniszter az újraválasztásra készülve szabadon költekező Orbán Viktor miniszterelnöknek üzent szintén a Magyar Nemzetben. Azt írta, a jövő évi költségvetés 5,9 százalékos hiányát hibásnak tartja, mert feleslegesen épít be jelentős kockázatokat a magyar gazdaság működésébe.

 

Nem várt helyről kapott súlyos bírálatot a kormány: Matolcsy György üzent hadat a gazdaságpolitikának

A jegybankelnök, volt nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány gazdaságpolitikája megugró inflációhoz és az ország elleni pénzügyi támadásokhoz vezet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!