szerző:
Tetszett a cikk?

Az év eleje óta képtelen a magyar ipar érdemi növekedést mutatni, eddig azonban ezt elfedte az, hogy a tavalyi visszaeséshez képest nagy növekedést mutattak a számok. Mostantól már nem segít a statisztikán az egy évvel korábbi helyzet.

Idén októberben a nyers adat szerint 3,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,7 százalékkal kisebb volt a magyar ipari termelés, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A mostani adat azért is különösen fontos, mert tavaly ilyenkorra sikerült az iparnak kijutnia a gödörből, a járvány első hulláma alatti óriási visszaesés után akkorra tért vissza a mutató a leállások előtti szintre. Így 2021 korábbi részében ugyan látszott, hogy kisebb ingadozásokkal az év eleje óta gyakorlatilag stagnál az ipar teljesítménye, ez a válságos 2020-hoz képest még mindig növekedésnek számított. Már a szeptemberi teljesítmény is elmaradt kevéssel az egy évvel korábbitól, mostantól pedig nincs a bázishatás sem, rögtön sokkal rosszabb is lett a mutató.

Pedig szeptemberhez képest még ez is növekedésnek számít. Igaz, csak minimális az emelkedés, 0,3 százalékkal jobb a teljesítmény, mint egy hónappal korábban – utoljára májusban volt olyan, hogy egy hónap jobb lett volna, mint az előző.

KSH

Tavaly az év közepén a leállás miatt akkora volt a visszaesés, hogy az év első tíz hónapjában idén még így is 10,8 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint 2020 január-októberében.

A részletes adatokat később teszi közzé a KSH, egyelőre annyit írtak, hogy a visszaesést elsősorban a járműgyárak csökkentett kapacitású munkája okozta. A globális félvezetőhiány miatt a gyárak kisebb kapacitással, illetve egy műszakos munkarendben dolgoztak. De csökkent a kibocsátás a számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártásában is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!