szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szijjártó Péter után a lengyel miniszterelnök is megerősítette, hogy a magyar kormány sem ellenzi azt, hogy kitiltsák a bankközi fizetési rendszerből Oroszországot. Még úgy sem, hogy az nemcsak Moszkvának, de az EU-nak is fájni fog.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Napok kérdése, hogy leszakítsák Oroszországot a globális bankközi fizetési rendszerről, a SWIFT-ről – nyilatkozta név nélkül az euróövezet egyik tagországának jegybankelnöke szombaton a Reutersnek. „Elég lesz? Nem. Szükséges? Abszolút. A szankcióknak csak akkor van értelme, ha mindkét fél számára fájdalmasak, és ez ilyen lesz” - tette hozzá a hírügynökségnek a kormányzó.

Az, hogy fájdalmas lesz, nem költői túlzás: Oroszország kitiltása a SWIFT-ből ugyanis nem egyszerű bojkott, azzal gyakorlatilag kizárják az országot a nemzetközi kereskedelemből, beleértve az unió számára létfontosságú energiapiacot is. Az üzletelés persze nem lehetetlenülne el teljesen, de igencsak megnehezedne a rendszerben levő 300 bank és ügyfeleik számára. Christian Lindner német pénzügyminiszter a napokban még arról beszélt: óriási a kockázata, hogy egy ilyen lépés miatt elapadna az orosz gáz és olajszállítás.

A SWIFT-ből való kizárást Boris Johnson brit miniszterelnök vetette fel, javaslatát elsőként támogatta Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, de több követőre korábban nem talált. Csütörtökön még Joe Biden amerikai elnök is úgy nyilatkozott: ennél hatásosabb lehet az, hogy az EU-val közösen számos orosz bank ellen fogadnak el szankciókat, a SWIFT-ből való kitiltás azonban az unió szerint nem időszerű. Biden arra utalhatott, hogy a kérdésben nem sikerült megegyezésre jutnia a huszonheteknek csütörtöki csúcstalálkozójukon – ezt az ukrán külügyminiszter egyenesen úgy kommentálta, hogy „vér tapad a kezükhöz”.

Azt, hogy a SWIFT lekapcsolása, amelyet mindenki az egyik legkeményebb szankciónak tart, mekkora politikai vihart kavart, nem csak abból látszik, hogy a magyar kormánytagok Facebook-posztjai alatt számos Ukrajnát támogató kommentelő ezt követeli Magyarországtól. Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke is kemény szavakkal illette többek között a magyar kormányt, amiért vonakodott elfogadni ezt az intézkedést.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter péntek este tagadta, hogy a SWIFT letiltása Magyarország tiltakozásán akadt volna el. A politikus brüsszeli sajtótájékoztatóján így fogalmazott: „Magyarország nem is szólalt fel ezzel kapcsolatban és nem volt döntési helyzet sem, felháborító, hogy egy európai pártcsalád vezetője háború idején is politikai haszonszerzésre tör.” Szombaton egy újabb Facebook-bejegyzésben vádolta meg „a nemzetközi politika és a nemzetközi sajtó egyes képviselőit” azzal, hogy álhíreket gyártanak és hazudoznak. „Most azt hazudják, hogy Magyarország blokkolja az Oroszországgal szembeni szankciók egy részét, például a SWIFT rendszerrel kapcsolatban. Legyen már világos: EZ NEM IGAZ! Soha, egyetlen szankciós előterjesztéssel szemben sem szólaltunk fel, nem blokkoltunk és nem is blokkolunk semmit. A fake news terjesztői, legyenek bármilyen nemzetiségűek, szégyelljék magukat!!!” - írta a politikus.

Mindez persze nem mond ellent annak, hogy a magyar kormány értesüléseink szerint sem támogatta az oroszok SWIFT-ből való letiltását. Szó sem volt azonban arról, hogy Orbán Viktor szembement volna a 27-ekkel: az ellenzők között ott volt Olaszország, Ciprus és Németország, egyes hírek szerint pedig Ausztria is.

A fordulatot az hozta el, hogy Dmitrij Zelenszkij ukrán miniszterelnök szombaton már arról beszélt sajtótájékoztatóján, az olaszokat sikerült maga mellé állítania – valójában az olasz kormányfő már pénteken jelezte, hogy nem fog vétózni egy ilyen lépést, szombaton ezt erősítette meg Zelenszkijnek -, hírek szerint pedig Ciprus is belement a szankció elfogadásába. A sziget bankjai nagyszámú orosz ügyfélkörrel rendelkeznek, őket emiatt is érzékenyen érintené egy ilyen lépés. Nem esett azonban szó még a lépést szintén ellenző német kormányról – Olaf Scholz német kancellár pénteken ugyan nyitott volt a lépésre, de a Reuters tudósítása szerint „egy későbbi fázisban”.

Zelenszkij viszont azt mondta szombaton: „Tárgyaltunk ma a lépésről az európai vezetőkkel. Minden szükséges segítség megérkezik Ukrajnába és zajlik a munka, hogy lekapcsolják Oroszországot a SWIFT-ről. Remélem, Magyarországot is arra kényszerítik majd, hogy támogassa ezt a döntést”.

A Magyarországot támadó kijevi lap nem sokkal később azonban már arról írt Twitter-oldalán, hogy a magyar kormány is támogatja már a lépést.

A Kyev Independet Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökre hivatkozott, aki nem sokkal korábban Twitter-oldalán azt közölte: szombaton is tárgyalt Orbán Viktorral, aki támogatásáról biztosította az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatban, beleértve a SWIFT letiltását.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!