szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A háború előtt lefektetett menetrend szerint nem lett volna kamatemelés, de a jegybank 75 bázisponttal emelte az irányadó rátát. A kamatemelésre szükség is van, a háború miatt a forint árfolyama esik, a tőzsde zuhan, az inflációs kockázatok erősödnek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

5,35 százalékra emelte a jegybank az irányadó kamat rátáját március 3-án. Az irányadó kamat jelenleg az egyhetes jegybanki betét, mivel meghaladja az alapkamat szintjét. A megelőző héten a jegybank 4,6 százalékos kamattal hirdette meg az egyhetes betéti tendert, vagyis 75 bázispontos emelést hajtott végre.

A terv szerint március 3-án egyáltalán nem volt terítéken kamatemelés. A jegybank arra készült, hogy havonta egyszer emel az egyhetes betét kamatán 30 bázispontot, miután emelt az alapkamaton 50 bázispontot. Így az alapkamat idővel összeért volna az egyhetes betét kamatával. Az alapkamat jelenleg 3,4 százalék.

Az egyhetes betét azt jelenti, hogy a pénzintézetek ekkora kamattal parkoltathatják a pénzüket egy hétig az MNB-ben. A február eleje óta a tendereken a pénzintézetek hétről hétre 10 ezer milliárd forint fölötti összegeket kínáltak fel. A jegybank mindig minden ajánlatot befogad. Ebben nem várható változás, ha másképp lenne, az egyhetes betét kamata elvesztené irányadó jellegét.

Virág Barnabás alelnök a fent vázolt kamatemelési ütem bejelentésekor hangsúlyozta, hogy a jegybank kész bármikor hozzányúlni az egyhetes betét kamatához, ha indokoltnak látja. A mostani emelés nem meglepő, hiszen Oroszország megtámadta Ukrajnát, a Nyugat pedig kemény gazdasági szankciókkal válaszolt. A megelőző napokban a budapesti tőzsde zuhant, ahogy a forint árfolyama is. A háborús helyzet miatt megszaporodtak és súlyosbodtak az inflációs kockázatok, az amúgy sem valami rózsás inflációs helyzet tovább romlott.

Virág Barnabás a február 22-ei (vagyis még a háború előtti) alapkamat-emelés után azt mondta, a korábbi várakozásokkal ellentétben nem az infláció fokozatos lassulása várható: februárra 8–8,5 százalékos inflációt jelez előre a jegybank, ami gyorsabb ütem, mint a januári 7,9 százalék. A jegybank inflációs célja 3 százalék, a toleranciasáv teteje 4 százalék.

A forint euróval szembeni árfolyama március 2-án 383 fölé is benézett, onnan nap végére 374,5 környékére erősödött. Március 3-án is gyengüléssel kezdte a napot, de a jelek szerint a kamatemelés valamelyest stabilizálni tudta az árfolyamot 378,5 környékén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!