szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A környezetvédő szervezet csütörtök éjjel a Képviselői Irodaházra vetített óriási feliratot.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Oroszország agressziója elleni közös uniós fellépést akadályozza azzal Orbán Viktor, hogy nem szavazza meg az EU-s orosz olajembargót – olvasható a hazai Greenpeace pénteki közleményében. A zöld szervezet nemcsak közleményt adott ki, csütörtök éjjel látványos akcióval üzent az Orbán-kormánynak: óriási feliratokat vetített a budapesti Képviselői Irodaházra. Az falakon azt lehetett olvasni magyarul és angolul:

Elég a véres olajból!, Békét, megújulókat!

Az olajembargó blokkolásával „Orbán Viktor (...) szégyent hoz minden magyarra, éljen Ukrajnában, Magyarországon vagy bárhol a világon. Ráadásul, miközben már csak egy hajszál választ el minket attól, hogy visszafordíthatatlan folyamatokat indítson be a klímaválság, abszurd, hogy a magyar miniszterelnök a fosszilis infrastruktúra fejlesztésére kér több száz millió eurót, és egyetlen lépést sem tesz azért, hogy csökkentse az ország olajfelhasználását” – jelentette ki Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampányának felelőse.

A Greenpeace szerint az Orbán-kormány anyagi követelése hátterében nem a magyar emberek, hanem a Mol profitjának védelme áll, a magyar olajcég ugyanis busás haszonra tesz szert az olcsó orosz olaj importjával.

A Greenpeace legfrissebb elemzése szerint a közlekedés átalakításával az Európai Unió akár hónapokon belül le tudná csökkenteni az éves olajfelhasználását nagyjából 40 millió tonnával. Ez a mennyiség az orosz kőolajimport 28 százalékának felel meg. Ezekkel az intézkedésekkel egyúttal az üvegházgáz-kibocsátást is drasztikusan lehetne csökkenteni, és ebben a magyar kormánynak is szerepet kell vállalnia, hogy mielőbb megszabaduljunk a klímaromboló, véres fosszilisektől – írta a szervezet.

„Az orosz olajhoz ártatlan emberek vére tapad, miközben az orosz energiafüggőség fenntartása veszélyezteti Magyaroroszág energiabiztonságát. A magyar kormány vétója ráadásul nem csak morálisan vállalhatatlan, hiszen klímavédelmi szempontból is a radikális takarékosság lenne az egyetlen elfogadható megoldás” – tette hozzá Perger András.

A Greenpeace korábban a Mol százhalombattai olajfinomítójánál akciózott:

„Véres profit: szégyen!" - a Mol olajfinomítójánál akciózott a Greenpeace

A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Hír TV műsorában azt mondta: "olyan szankciókat szabad elfogadni, ami annak fáj, akit büntetni akarunk és nem fáj jobban annak, aki egyébként büntetni akarja az Ukrajnával szembeni agresszió miatt Oroszországot".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Zhvg

Orosz energiafüggőség helyett megújuló energiaforrásokat akarnak a magyarok

A magyarok több mint háromnegyede úgy véli, hogy itthon kellene megtermelnünk az energiaszükségletünket – ez derül ki abból a friss közvéleménykutatásból, amelyet a Greenpeace megbízásából készített a Policy Solutions és a ZRI Závech Research. Az adatfelvétel 2022. március 21. és 27. között, 1000 fő bevonásával történt.