szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hét legfejlettebb gazdaságú demokráciát tömörítő csoport csúcstalálkozóján a tagok kötelezettséget vállaltak Ukrajna támogatására.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A G7 bajoroszági csúcstalálkozóján a csoport tagjai közös közleményt adtak ki Ukrajna támogatásáról, alább a The Guardian tudósítása alapján, pontokba szedve közöljük a legfontosabb részleteit.

  • A G7-ek továbbra is pénzügyi, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást nyújtanak Ukrajnának, és támogatják, ameddig csak szükséges.
  • Ismételten elítélik Oroszország „indokolatlan nukleáris retorikáját”.
  • Ukrajnának minden „külső nyomástól és befolyástól mentesen” kell döntenie a jövőbeli békerendezésről.
  • A csoport aggasztónak tartja Oroszország bejelentését, amely szerint nukleáris képességekkel rendelkező rakétákat adhat át Belarusznak.
  • A G7-ek folytatják erőfeszítéseiket Ukrajna katonai és védelmi felszerelésekkel való ellátására.
  • A G7 kész megállapodni az érdekelt országokkal és Ukrajnával a tartós biztonsági kötelezettségvállalásokról.
  • A csoport felszólítja Moszkvát az Oroszországba erőszakkal, beleegyezésük nélkül elvitt ukrán állampolgárok „azonnali visszahozatalára”.
  • A G7 ígéretet tesz arra, hogy „biztonságos átutazást” biztosít az ukrán állampolgárok számára, és egyszerűsíti a bevándorlást, valamint a vízumszerzést.
  • A háborús bűnök és más atrocitások nem maradhatnak büntetlenül.
  • Oroszországnak fel kell hagynia a mezőgazdasági infrastruktúra elleni támadásokkal és a hajózási útvonalak blokkolásával.
  • Oroszország „óriási felelősséget” visel a globális élelmezési bizonytalanságért.
  • A G7-ek „összehangolt kezdeményezéseket” ígérnek a globális élelmezésbiztonság előmozdítására.

A csoport hétfői ülésén felszólalt az ukrán elnök is, aki elmondta: a háborút be kell fejezni még idén, a tél beállta előtt. Volodimir Zelenszkij arra kérte a G7-országokat, hogy „fokozzák az Oroszország elleni szankciókat”, valamint további nehézfegyvereket és légvédelmi rendszereket kért.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij légvédelmi rendszereket kér, Oroszország technikailag becsődölt - a háború hétfői fejleményei

Ukrajna harci eszközeinek 30-50 százaléka megsemmisült, a hadsereg naponta halottakban és sebesültekben több száz embert veszít és a hadiipar kapacitása is a minimálisra csökkent. A szakértők szerint az orosz agresszió áldozatává vált ország vérrel vesz időt, azaz addig próbálja visszatartani az ugyancsak súlyos veszteségeket szenvedő támadókat, amíg megérkeznek a nyugati fegyverek és kiképzik az új eszközök alkalmazására is képes katonákat.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!