szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Razoni teherszállító hajót szerdán vizsgálják át a hatóságok, és ha mindent rendben találnak, folytathatja útját Libanonba.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz-ukrán háború kitörése óta először hagyta el gabonaszállítmány Ukrajnát. A 26 ezer tonnányi kukoricával megpakolt Razoni hajó kedden érkezett meg a  Boszporusz tengerszoroshoz, ahol orosz, ukrán, török hatóságok és az ENSZ ellenőrei szerdán átvizsgálják a rakományt, hogy biztosan csak kukorica van-e a fedélzeten. Ha mindent rendben találnak, akkor indulhat tovább a konténerszállító hajó Libanonba, a tripoli kikötőbe - írja a BBC.

Globális élelmiszerválságot okozott, hogy február vége óta az oroszok blokád alá vonták Ukrajna kikötőit, így az exportra szánt gabona nem jutott ki a világpiacra. Ukrajna ugyanis a világ ötödik legnagyobb búzaexportőre. Törökország és az ENSZ közbenjárásával végül a háborúzó felek megállapodtak abban, hogy újra indíthatják az ukránok az élelmiszerszállítmányokat. A kikötőkből induló hajók az ukrán haditengerészet kíséretében indulhatnak csak útnak, mivel a kikötők környéke alá van aknázva.

A Sierra Leone-i zászló alatt közlekedő Razoni az odesszai kikötőből a július 22-i többoldalú megállapodás alapján hajózott ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!