szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A közgazdász szerint a kormány a bankszektor megsarcolásával a saját hibáit fizetteti meg.

A magyar kormány folyamatosan olyan intézkedésekkel kezeli a problémákat, amelyek rövid távon megoldást kínálnak sokak számára – de másvalaki pénzéből, végeredményképpen viszont felélve a jövőt, a hibákat pedig mindig ráfogja valaki másra – írja a blogján Zsiday Viktor, a Citadella Alap portfóliókezelője.

Zsiday szerint ez történt például a magánnyugdíjpénztárak államosításával, ami részben enyhítette az adósságproblémákat és csökkentette a költségvetési hiányt, ám cserébe 20 év múlva nem lesz elég nyugdíja sok embernek. Úgy véli a benzinár-szabályozással is ezt történt: olcsóbb lett a benzin, és időlegesen nem nőtt az infláció, de hiány alakult ki, és valószínűleg a jövőben kevesebb benzinkút lesz. Ugyanilyenek szerinte az árstopok és a kiskerszektor adóztatása is: rövid távon örültek az emberek, de végül jóval nagyobb élelmiszerár-infláció lett, mintha nem csináltak volna semmit.

A közgazdász úgy gondolja, hogy a kormányzat a bankszektor megsarcolásával is a saját hibáit fizetteti meg, mert eleve a gazdaságpolitikai hibák miatt alakult ki ilyen magas kamatszint.

A szakember úgy véli, hogy káros „a piaci viszonyok el nem fogadása, a piaci árak eltérítése valaki másnak a pénzéből – előre teljesen kiszámíthatatlan, majdhogynem véletlenszerű módon”. Ebből az lesz szerinte, hogy akiktől elveszik a pénzt, azok leállíthatják a befektetéseket, kirúghatnak embereket, és rossz hírünket kelthetik a világban, amely más, potenciális befektetőket is elriaszt. Ez pedig végül kisebb, kevesebb befektetést, gyengébb növekedést jelent majd.

Zsiday szerint a kormány intézkedési csomagjait már máshol is kipróbálták, aminek a vége mindig bizalomvesztés, hiány, lecsúszás lett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!