szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Általában a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások dolgát könnyítik még tovább, de külön rendelkeznek a már folyamatban lévő debreceni és iváncsai beruházásokról is. Az érintett településeknek még az eddiginél is kevesebb beleszólási joga és rálátása lesz a gyárak telepítésébe – derül ki egy társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezetből.

Folyamatban lévő beruházásokra is vonatkozna az az új szabályozás, ami kivonná a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásokat a területrendezési tervre vonatkozó szabályok alól – szúrta ki a Portfolio.hu a Külgazdasági és Külügyminisztérium által a kormány honlapjára feltöltött, társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetben.

A tervezethez fűzött indoklás szerint a cél, hogy ezek “a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ipari parki, illetve víziközmű-beruházások” építési területe a jelenleg érvényes szabályokkal ellentétben a jövőben már ne csatlakozzon az adott település beépített részéhez, a kormány szerint ugyanis “az a kedvező megoldás, ha az ipari terület elkülönülve kerül kialakításra a lakott területektől”.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kérdéses beruházások által érintett településeknek az eddiginél is kevesebb beleszólása lesz abba, ami a kérdéses területeken zajlik majd.

A rendeletmódosításban azonban nem csak úgy általában veszik ki a kiemelt jelentőségű beruházásokat a rendezési terv alól, hanem egyes konkrétan néven nevezett, folyamatban lévő beruházások esetében külön is rendelkeznek erről, még pedig a

az elmúlt hetekben heves helyi tiltakozásokat kiváltó kínai CATL Debrecen mellett felépíteni kívánt akkugyára, valamint az Iváncsa mellé szánt, helyi szervezetek által ugyancsak kritizált ipari park, amelyben az SK Innovation építene akkugyárat.

A mostani tervezettel a fentiek értelmében módosítanák az említett két beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánító, Debrecen esetében 2015-ös, Iváncsa esetében 2020-as kormányrendeletet is.

Meglepte a kormányt, hogy a környezetükért aggódó civilek szembeszálltak a hatalommal

A helyi kormányerők pedig többedízben alulmaradtak a debreceni tüntetők ellen.

Borítóképünkön a CATL Debrecen mellett épülő gyárának szánt terület előkészítése látható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Gazdaság

Akkugyár-kisokos: Minden, amit Debrecentől Gödig tudni érdemes, egy podcastban

Hogyan lett 2023 egyik legforróbb témája az akkumulátorgyártás Magyarországon? Ha lemaradt, vagy csak többet szeretne tudni, Fülke közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk: megszólalnak az érintettek arról, ami Debrecenben történik jelenleg és ami Gödön történt az elmúlt években, valamint annak is utánajártunk, mik a kormány céljai az akkumulátorgyárakkal.

Csányi Nikolett - Ballai Vince Gazdaság

„Nekünk ez az egy otthonunk és életünk van, amit védeni szeretnénk" – kiadták dühüket a gödiek a Samsung-gyár közmeghallgatásán

Többek között a szennyezett talajvízzel, a határértékeket meghaladó zajterheléssel, a tűzvédelmi szabálytalanságokkal, a monitoring-kutakkal, szennyvízzel kapcsolatos aggodalmak mellett előjöttek az akkumulátorgyárakkal, és azok erőltetett telepítésével szembeni ellenérzések is a gödi Samsung-gyár ügyében kedden tartott közmeghallgatáson. Több mint 200 helyi, illetve a környező településekről érkező résztvevő a közmeghallgatás eredeti kereteit alaposan kitágítva zúdította rá az elmúlt években a gyár működésével kapcsolatban szerzett rossz tapasztalatainak minden dühét a vármegyei illetékesekre, a katasztrófavédelem munkatársaira, a gyár számára a biztonsági jelentést készítő cég vezetőire és a gyár képviselőire. Videós összefoglaló.