szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Signature Bank volt a második pénzintézet, amely a közelmúltbeli bankválságban csődbe ment, mindössze 48 órával a Silicon Valley Bank összeomlása után.

A New York Community Bank (NYCB) beleegyezett, hogy egy 2,7 milliárd dolláros üzlet keretében megvásárolja a csődbe ment Signature Bank jelentős részét – közölte France24 tudósítása szerint az amerikai betétbiztosító (FDIC) vasárnap késő este.

A Signature Bank 40 fiókjából hétfőtől Flagstar Bank lesz, ami az NYCB egyik leányvállalata. Az ügylet keretében a Signature Bank 38,4 milliárd dolláros eszközállománya cserél gazdát, ami a becsődölt pénzintézet összértékének több mint egyharmadát képviseli.

Az FDIC közölte, hogy a Signature Bank 60 milliárd dollárnyi hitele csődgondnokság alatt marad, és várhatóan idővel eladják majd.

A Signature Bank volt a második pénzintézet, amelyet elsodort a mostani bankválság, nagyjából 48 órával a Silicon Valley Bank összeomlása után. A New York-i székhelyű Signature egy nagy kereskedelmi hitelező volt a három állam területén (New York és annak agglomerációja három amerikai állam területére is kiterjed: New York, New Jersey és Connecticut – a szerk.), de az elmúlt években beszállt a kriptovalutákba is, mivel potenciálisan növekedő üzletágként tekintett rájuk.

Paul Krugman: A Silicon Valley Bank nem ugyanaz, mint a Lehman Brothers

A Nobel-díjas közgazdász a New York Timesban azt írja, a most kialakult helyzet nem hasonlítható a 2008-as nagy összeomláshoz, az amerikai a költségvetésnek, és így az adófizető polgároknak nem fog sokba kerülni a Silicon Valley Bank körüli helyzet rendezése.

A Silicon Valley Bank csődje után a betétesek idegesek lettek a Signature Bank állapotával kapcsolatban, egyfelől a nagy mennyiségű biztosítatlan betét (az amerikai betétállomány egy igen jelentős részét képviselő befektetési forma, ami azt jelenti, hogy csőd esetén sem a betétbiztosító, sem a hitelszövetkezet nem kártalanítja a befektetőt, viszont a kockázat miatt az ilyen típusú befektetések lényegesen magasabb kamatot ígérnek – a szerk.), valamint a kripto- és egyéb technológiai célú hitelezésnek való kitettség miatt. Mire a szabályozó hatóságok bezárták, a Signature-é volt a harmadik legnagyobb bankcsőd az Egyesült Államok történetében.

Az FDIC szerint a Signature Bank csődje várhatóan 2,5 milliárd dollárjába kerül a betétbiztosítási alapnak, de ez a szám változhat, mivel a szabályozó eladja az eszközöket. A betétbiztosítási alapot a bankokra kivetett adókból fizetik, és az adófizetők nem viselik annak közvetlen költségeit, ha egy bank csődbe megy.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!