szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közös nyilatkozatban hívták fel az Európai Unió figyelmét a visegrádi négyek európai ügyekkel foglalkozó bizottságai az ukrán gabona jelentette kihívásra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország parlamenti delegációinak találkozóját követően az Országgyűlés európai ügyek bizottságának elnöke, a fideszes Hörcsik Richárd azt mondta: a zárónyilatkozatban foglalkoztak az ukrajnai háborúval, de inkább azokra a kérdésekre fókuszáltak, amelyek a visegrádi négyek mindennapjait érintik. Ezek között sorolta az energiabiztonságot.

Közölte, hogy foglalkoztak az ukrán gabonával kapcsolatos aktuális problémával is. „Baj van” – mondta a politikus, hozzátéve, mind a négy országban rendkívül fontos ágazat a mezőgazdaság, és nem szeretnék, ha a jelenlegi helyzet ellehetetlenítené a gazdáikat.

Ukrán gabona: uniós kompenzációt kaphatnak a magyar gazdák, ha a kormány megfelelően képviseli őket Brüsszelben

Hörcsik arról beszélt, hogy „a jövőnk forog kockán”, és fontosnak nevezte, hogy a kormányok mellett, az európai ügyek bizottságai is válaszoljanak erre a kihívásra. Erre egy eszközük van, mégpedig az Európai Unió parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak (COSAC) májusi, svédországi elnöki találkozója – mutatott rá.

A most elfogadott zárónyilatkozatban felhívják az Európai Unió figyelmét arra, hogy foglalkozzon ezzel a kihívással – mondta.

A nyilatkozat aláírói egyebek mellett „határozottan elítélték az Ukrajna elleni orosz agressziót”, miközben „támogatásukról biztosították Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül”.

Szlovákia is leállítja az ukrán gabona importját

A bizottságok képviselői a háború – egyebek között a létfontosságú infrastruktúra és a civil célpontok elleni szándékos támadások – azonnali befejezésére szólítottak fel. Egyúttal kiemelték az ENSZ Közgyűlésének határozatát a világszervezet Alapokmányának alapelveiről, mert szerintük ez „az átfogó, igazságos és tartós béke” alapja Ukrajnában. Továbbá hangsúlyozták, hogy a nemzetközi joggal összhangban létre kell hozni egy megfelelő mechanizmust Oroszország teljes elszámoltatására.

Lengyelország után a hétvégén Magyarország, majd hétfőn Szlovákia is úgy döntött, hogy megtiltja az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát. A lépést már korábban bírálta az Európai Bizottság.

Bár a nyilatkozatot Csehország is aláírta, hétfőn kiderült, hogy Prága egyelőre nem tervezi követni a másik három V4-es ország példáját – ezt a cseh mezőgazdasági miniszter közölte. Zdenek Nekula kijelentette: úgy véli, hogy a Lengyelország, Magyarország és Szlovákia által bevezetett behozatali tiltások ellentétesek az egységes európai uniós piac működésével és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) alapszabályzatával.

„Az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának kérdését a hét végén megvitattam Janusz Wojciechowskyval, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős biztosával. Egyértelműen megerősítette, hogy ezek az egyoldalú tiltások elfogadhatatlanok, ezért a témával a szakminiszterek április 25-én foglalkozni fognak” – közölte Nekula.

Soron kívüli egyeztetést tartott Nagy István az ukrán agrárminiszterrel

A magyar, a lengyel, a szlovák, a román miniszterelnök, valamint a bolgár elnök Brüsszelhez fordultak, hogy az a nagy mennyiségű ukrán import miatt rossz helyzetbe került gazdákat megsegítse.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!