Tetszett a cikk?

20,1 százalékos volt az infláció júniusban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH 140 termékcsoportra lebontva részletesen is közzétette, hogyan változtak az árak az elmúlt egy évben, ebből szemezgettünk.

Élelmiszerek: +29,3 százalék

Az egyik legjobb hír az a mostani inflációs mutatóban, hogy az élelmiszerek drágulása március óta gyakorlatilag megállt, májusról júniusra pedig még csökkent is az átlagos élelmiszerár. Tavaly viszont annyira durván lőttek ki az árak, hogy amikor éves összehasonlítás készül (márpedig az infláció a 12 hónappal korábbihoz hasonlítja az árakat), akkor egészen brutális drágulást mutatnak a számok.

A korábbi hónapokhoz képest újdonság, hogy már csak két olyan termék van, amelynek az ára legalább másfélszer akkora, mint tavaly ilyenkor: a krumpli és az édesipari lisztesáru (azaz piskóták, puszedlik és hasonló édességek). Ennél jóval nagyobb baj az, hogy a kenyér is majdnem másfélszer annyiba kerül, mint egy éve, az, hogy csak 48,6 százalékkal drágult, legfeljebb a statisztikusokat vigasztalhatja. De 40 százalék fölött vannak a tejtermékek és a tojás is. A legtöbb hús – a baromfi, a sertés és a marha is – viszont most már 20 százalék alatti drágulást mutat.

Alkohol, dohány: +18,7 százalék

Ezt a csoportot a sör húzza fel nagyon, az még mindig bőven 30 százalék fölött drágul. Ráadásul itt nem csak a bázishatás dolgozik, az év elején volt egy látványos áremelkedés, majd azóta is hónapról hónapra nőnek az árak.

Ruhák: +8,8 százalék

Alacsonynak tűnik ez a szám, de ha úgy nézzük, hogy a ruhák a legrosszabb évben is csak legfeljebb 3 százalékot drágultak 2005 óta, máris látszik, mekkora a gond. Itt február óta látunk egy nagyobb áremelkedést hónapról hónapra, és azóta sincs vége.

Tartós fogyasztási cikkek: +6,1 százalék

Lehetne azt mondani, hogy ez a kellemes meglepetés, hiszen egy elég fontos csoport húzza lefelé az inflációt – csakhogy valójában azt is jelenti ez a szám, hogy az emberek spórolnak minden olyan terméken, amit nem muszáj azonnal megvásárolni, így aztán a kereskedők sem nagyon tudnak már hova emelni az árakon. Az viszont mindenképp jó hír, hogy a külföldi árak is esnek, és a forint sem annyira gyenge, mint tavaly ilyenkor volt, így sokkal olcsóbban lehet a tartós cikkeket behozni Magyarországra.

A leglátványosabban a használt autók ára esett vissza, az, hogy ezek még 5,2 százalékkal olcsóbbak is, mint tavaly ilyenkor voltak, a 140 megvizsgált termékcsoport közül a második legnagyobb áresésnek számít, de egy kicsit olcsóbb a tévé is, mint egy éve.

Háztartási energia: +34,3 százalék

Még mindig ez a legjobban dráguló csoport a teljes inflációs mutatóban, és az is marad, egészen augusztusig, amikor majd kikerül a rezsicsökkentés tavalyi részleges elengedése a bázishatásból. Addig viszont az látszik, hogy nem csak a korábban rezsicsökkentett termékek ára ugrott meg tavaly nyár óta, hanem a helyettesítő termékeké is, egyedül a hatósági áras távhő inflációja maradt 0 százalékon.

Az év eleje óta egyébként folyamatosan csökkennek az energiaárak: azért is, mert sokan elkezdtek spórolni a fűtési szezonban, most pedig, amikor már nem kell fűteni, már nem nehéz a rezsicsökkentést biztosító fogyasztási korlát alatt maradni. De a tavaly júniusinál azért még így is sokkal magasabbak az energiaárak.

Egyéb cikkek: +18,1 százalék

Könnyen elviszi az ember szemét a tankönyvek 138 százalékos drágulása, de mivel ez már csak a nagyon kevés nem ingyenessé tett tankönyv árának változását jelenti, nem ez az igazán fontos részlet. Az árak ebben a csoportban leginkább azért nőttek, mert a nagy súlyú tételek közül a benzin újra drágult.

Összességében most 20,2 százalékkal magasabbak az üzemanyagárak, mint egy évvel ezelőtt voltak. Ráadásul több hónap csökkenése után májusról júniusra újra drágult a benzin és a gázolaj, havi szinten 2,2 százalékkal.

Szolgáltatások: +14,4 százalék

Az idei infláció egyik legfontosabb eleme ez: miután 2009 óta egyetlen évben sem volt 5 százalék fölötti a szolgáltatások drágulása, most már ennek majdnem a háromszorosánál tartunk, ráadásul hónapról hónapra folyamatos a növekedés, és szó sincs olyasmi bázishatásról, mint a benzin vagy a rezsi esetében, ez itt tényleg a piaci folyamat nagyrészt. Itt látszik a leginkább az, hogy ár-bér spirálba keveredett az ország: ahogy drágul minden, a cégek kénytelenek magasabb fizetéseket adni, amit viszont bele kell építeni a saját áraikba.

Mi történt a hatósági árak elengedése után?

Abban a legtöbb elemző teljesen biztos, hogy novemberre vagy decemberre le fog menni az infláció 10 százalék alá. A mostani számokban még ott van az, hogy tavaly augusztusban engedték el a rezsicsökkentést, az üzemanyagárakat pedig tavaly decemberig tartották rögzített szinten, így aztán bármilyen idei szám nagyon magasnak látszik ahhoz képest. Hónapról hónapra követjük egy grafikonunkon azt, hogy a tavaly decemberi szinthez képest hogyan állnak az árak, ezen látszik, hogy idén a rezsi ára már látványosan esik, az élelmiszerek korábbi durva drágulása a tavasszal megállt, viszont a szolgáltató szektor pörgeti az idei inflációt is.

Azt pedig a HVG Személyes Inflációs Kalkulátorral mindenki kiszámolhatja a saját vásárlási szokásai alapján, hogy az ő inflációja mekkora.

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!