Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Elsősorban az infláció jelent gondot az USA-ban, amely jelentősen csökkent a tavalyi 9 százalékról, de még messze van az ideálisnak tekintett 2 százaléktól.
A benzinár 3,75 dollár átlagosan az Egyesült Államokban, de sok helyen van 4 dollár fölött, márpedig a közvélemény jelentős része ennek alapján ítéli meg a gazdasági helyzetet. Az amerikaiak többsége úgy látja, hogy Joe Biden elnök gazdaságpolitikája miatt romlott a helyzete – állapította meg az a közvélemény-kutatás, melyet a CNN hírtelevízió rendelt meg.
A jelzálogkölcsönök kamatlába 7 százalék fölött, ez 23 éves rekordot jelent az Egyesült Államokban, ahol az is szokatlan, hogy az élelmiszerárak folyamatosan emelkednek. És akkor még nem beszéltünk a diákhitelekről, melyek törlesztése sok millió amerikainak okoz problémát.
A londoni Guardianben például vélemény cikket írt egy diákhitel „kedvezményezettje”, aki épp csődbe jutott, mert nem tud törleszteni a 120 ezer dolláros hitelből. „Szegénynek születtem, és életem végéig az is maradok” – vonja le a konzekvenciát.
Ez a cikk is arra mutat rá, hogy miközben a kiadások egyre csak növekednek, a jövedelmek nem tartanak velük lépést: hiába tehát a szép foglalkoztatási statisztika, ha az USA-ban tavaly átlagosan csak 4,2 százalékkal emelkedtek a bérek.
Alapkamat-emelés jön?
A Federal Reserve Boardnak (Fed) egyetlen hatékony eszköze van az infláció ellen, ez pedig a kamatláb emelése. A jegybank szerepét betöltő amerikai pénzintézet döntéshozói két részre szakadtak: az egyik csapat további kamatlábemelést szorgalmaz, mondván még nem ütöttük le az inflációs sárkány fejét, a másik csapat szerint az újabb kamatlábemelés recesszióba sodorhatja az Egyesült Államokat. A kedvező foglalkoztatási jelentés az első csapat álláspontját erősítheti, hiszen nem fenyeget tömeges munkanélküliség.
„A gazdaság dinamikusan fejlődik, a munkaerőkereslet a csúcson. Ezért a Fed alapkamata hosszabb ideig maradhat magasan, hogy megfékezze az inflációt” – értékeli a helyzetet Chris Rupkey, az FwdBonds vezető közgazdásza.
Jamie Dimon, a JP Morgan Chase főnöke attól tart, hogy a kamatláb felmegy egészen 7 százalékig. A kincstárjegyek hozama már így is rekordmagasságokba szárnyal. A hitelkártya kölcsön kamata 20 százalék fölött van. Ezért érzi úgy az átlag amerikai, hogy hiába a remek jelentés a foglalkoztatásról, az ő helyzete romlik. Minthogy az Egyesült Államokban már a választási kampány időszaka van, ezért ez nem jó hír Biden elnöknek, aki újabb négy évet szeretne eltölteni a Fehér Házban Washingtonban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Az ingatlanvásárlást nehezíti, valós pozitív hatása viszont valószínűleg nem lesz a települések önazonosságát védeni hivatott szabályozásnak.
Kigyulladt egy kioszk, a tűz átterjedt a kis boltokra, ahol egymás után robbantak fel a túlhevült gázpalackok.
Tusványoson Semjén beszélt Majkáról és arról is, mire számít, ha esetleg hatalomra kerülnek Magyar Péterék.
Témák és vélemények a világlapokból.