szerző:
Mészáros Márton
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Először sújtott le a pénzügyi fair play a Premier League-ben, és máris szinte mindenki igazságtalanságot kiált.

Minden idők legnagyobb büntetését szabták ki a Premier League-ben: a liga független bíráskodó testülete november közepén precedens nélküli körülmények között 10 pont levonással büntette az Everton csapatát, miután beigazolódott, hogy a csapat megszegte az angol bajnokság pénzügyi fair play-szabályait. A szabályzat a pénzügyi fenntarthatóság mellett az igazságos versenyt hivatott biztosítani, a döntés mégissúlyosan sérti az érintettek igazságérzetét.

A pénzügyi fair play szabályai – nagyon leegyszerűsítve – kimondják, hogy egy három szezonon át tartó időszakban mi lehet a maximális veszteség, amelyet egy klub összehozhat. A 2021/22-es szezonnal záruló hároméves periódusban a Premier League szabályzata maximum 105 millió font (mintegy 46 milliárd forint) veszteséget engedélyezett, az Everton pedig ezt valóban túllépte.

A klub vezetése a még tavasszal indított vizsgálat során végig azon az állásponton volt, hogy a liga ítélőszéke igazságtalanul járt el a csapattal szemben. Azzal védekeztek, hogy különösen súlyosan érintette őket mind a koronavírus okozta bevételkiesés, mind pedig az Oroszországgal szembeni szankciósorozat, amely miatt több meghatározó szponzori szerződéstől is elestek, többek között a terv szerint jövőre elkészülő új stadion névszponzorát is elvesztették. A klub elmondása szerint az elmúlt években a játékosátigazolásokkal is igyekeztek egyensúlyba hozni a mérleget, mások mellett tavaly a csapat brazil sztárját, Richarlisont is eladták 60 millió fontért (több, mint 26 milliárd forintért) a Tottenhamnek.

 

Az Everton játékosai a Bournemouth elleni gólt ünneplik a liverpooli Goodison Parkban 2023. október 7-én
AFP / MI News / NurPhoto / Mike Morese/

A Premier League szerint a járványhoz és háborúhoz köthető bevételkiesések az üzleti kockázat részét képezik, és nem adnak okot a kedvező elbírálásra.

Ez idáig egy üzleti és jogi vita lehetne, a szurkolóknak azonban ennél nagyobb bajuk van: szerintünk a bajnokság vezetése kettős mércét alkalmaz, és míg szigorúan lesújt a szabályokat megszegő kisebb csapatokra, a nagyok esetében sokkal elnézőbb. A legszembetűnőbb a Manchester City esete, amellyel szemben még az Everton előtt, februárban kezdett vizsgálódni a PL, nem is egy, hanem több mint száz szabálysértéssel kapcsolatban, és még nem jutottak a vizsgálat végére.

A City ellen felhozott vádaknak csak egy része köthető közvetlenül a pénzügyi fair playhez, azonban a többi, a csapat gazdálkodásának átláthatatlanságával kapcsolatos vád sem javítja a pozíciójukat - állítólag a szerződésekkel és a fizetések könyvelésével trükközve mutatták a valósnál kedvezőbbnek az anyagi helyzetüket. A vizsgálóbizottság joggal védekezik azzal, hogy a jóval összetettebb ügy feltárása hosszabb időt vesz igénybe, de az Everton szigorú büntetését követően egyértelműen nőtt rajtuk a nyomás, hogy belátható időn belül igazságos ítéletet hozzanak a tavalyi bajnok esetében is.

A Manchester City szabályszegései ráadásul még korábbi szezonokra vonatkoznak, a Premier League pénzügyi szabályzatát a 2015-16-as, 2016-17-es és 2017-18-as idényben sértették meg a vizsgálóbizottság szerint, utóbbi szezonban a bajnokságot is ők nyerték. A szabálytalanságok miatt az UEFA is vizsgálódott a csapatnál, 2020 februárjában első körben két évre ki is zárta őket az európai sorozatokból, azonban a csapat sikeresen fellebbezett a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS), így végül csak pénzbüntetést kellett fizetniük, ami aligha jelent gondot az abu-dzabi háttérrel működő csapatnak.

 

Üres stadion a Manchester City és a Liverpool közötti angol Premier League labdarúgó-mérkőzés előtt az északnyugat-angliai Manchesterben található Etihad Stadionban 2023. április 1-jén.
AFP / Paul Ellis

Valószínűleg az angol bajnokság esetében is hasonló kimenetelben reménykedhettek, az Everton esete azonban precedenst teremtett a pontlevonásra, amely eddig csak elméleti lehetőséget jelentett a Premier League szabálykönyve alapján. Ennél is súlyosabb büntetést csak a bajnokságból való kizárás jelentene, erre azonban még nem volt példa a liga történetében. A rivális klubok rajongói abban is reménykednek, hogy akár bajnoki címeket is elvehetik a manchesteri csapattól, ez azonban nem tűnik valós fenyegetésnek. Aggodalomra adhat okot a City számára, hogy a PL vizsgálóbizottsága által hozott döntéseket viszont nem támadhatja meg a klub a CAS-nál, hiszen a svájci székhelyű bíróság hatálya nem terjed ki Nagy-Britanniára. Fellebbezésnek így is van helye, ezzel az eszközzel az Everton is élt saját büntetése kapcsán.

A Manchester Citynél látottakhoz hasonló szabálysértések a Chelsea kapcsán is felvetődtek, a Premier League az ő esetükben is vizsgálódik, az UEFA-tól pedig ők is pénzbüntetést kaptak. A Cityvel szemben ugyanakkor némi előnyből indulnak, hiszen a Roman Abramovicstól a csapatot 2022 tavaszán felvásárló amerikai vezetés maga jelentette az átadáskor felmerülő, gazdálkodással kapcsolatos aggályokat a liga felé. A Chelsea és a Manchester City esetét az Everton sem hagyta szó nélkül, a pontlevonást követően kiadott közleményükhez hozzáfűzték, hogy nagy érdeklődéssel figyelik a PL pénzügyi szabályzatának megsértésével kapcsolatos további ügyek elbírálását.

Néhány csapat szerint azonban az Everton büntetése nemhogy szigorú, inkább túl enyhe volt. A liverpooli csapat ugyanis a 2020/21-es szezonban 4, a 2021/22-es szezonban pedig mindössze két ponttal szerzett többet, mint a már kiesőnek számító 18. helyezett. A 2021-ben épphogy kieső, azóta már visszajutott Burnley, illetve a tavalyi szezonban 18. és 19. helyen végző Leicester és Leeds vezetősége is úgy érzi, hogy közvetlen károsultjai az Everton szabálysértéseinek, és akár el is kerülhették volna a kiesést, ha riválisuk szabályosan gazdálkodik.

 

Az Everton szurkolói az utcán tiltakoznak a klub 10 pontos büntetése miatt az északnyugat-angliai Liverpoolban, a Goodison Parkban 2023. november 26-án.
AFP / Paul Ellis

A 2022-ben kieső csapatok többek között azt is a vizsgálóbizottság szemére hányták, hogy csak most hozták meg a pontlevonásról szóló döntést, miközben a vizsgálat már tavasszal, az előző szezon során folyamatban volt. A Premier League-ből való kiesés a csapatok pénzügyi helyzetére is hatással van, a három említett csapat azonban nem szeretne belenyugodni a veszteségbe, a Daily Mail értesülései szerint összesen 300 millió fontért perelnék be az Evertont.

A pénzügyi fair play szabályokat korábban sok kritika érte, az egyik leggyakrabban hangoztatott ellenvélemény szerint a szabályozás elsősorban a jelenlegi topcsapatoknak segít megszilárdítani pozíciójukat, miközben a kisebb együtteseknek nincs lehetősége komoly tulajdonosi támogatással olyan gyorsan felemelkedni, mint az Abu-Dzabiból pénzelt Manchester City vagy az orosz háttérrel BL-győzelmekig jutó Chelsea tette azt korábban, amikor még kevésbé volt szigorú a csapatok gazdálkodásával kapcsolatos szabályozás. A Premier League-nek most úgy kell mindenki számára elfogadható és igazságos döntéseket hoznia, hogy ezeket a szempontokat is figyelembe veszi.

És egy darabig még szinte biztos, hogy nem lesz ítélet: a Manchester City megegyezett a ligával arról, hogy 2024 őszén indulhat a tárgyalásuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!