szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lap forrásai a Magyarország elleni intézkedések "következő szintre emelését" sem tartják kizártnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Európai Unió vezetői készek sokkal keményebben fellépni Orbán Viktor ellen, ha a magyar miniszterelnök a jövő heti, rendkívüli csúcson is blokkolja az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós segélycsomagot, írja a helyzetre rálátó, névtelen forrásokra hivatkozva a Bloomberg.

Magyarország hétfőn ellenezte egy új uniós alap létrehozását, mellyel megbízhatóbb módon lehetett volna kritikus fontosságú katonai segélyt juttatni Ukrajnának. Orbán pedig emlékezetes módon tavaly decemberben blokkolta a fentebb említett, 50 milliárd eurós csomagot.

A Bloomberg forrásai szerint a többi tagállam eltökélte, hogy elfogadja az Ukrajna-csomagot a február elsejei csúcson, az esetleges újabb magyar ellenkezétől függetlenül. A lap forrásai szerint már előrehaladott állapotban vannak az előkészületek egy ilyen forgatókönyv esetére, és a többi 26 tagállam Magyarország nélkül is át tudja majd nyomni a segélyt. Egy másik lehetőség, hogy a költségvetésen kívül küldik a pénzt, és az így szükségessé váló hitelhez nemzeti garanciákat adnak.

Ha a magyar kormányfő semmiképpen sem tér jobb belátásra, a Magyarország elleni intézkedések „következő szintre emelését" sem tartják kizártnak a Bloombergnek nyilatkozók. A lap ugyan nem írja le, de jó eséllyel a 7-es cikk szerinti eljárás folytatására utalnak, amelynek végső szankciója az ország szavazati jogának megvonása lehet. Ezzel eddig soha nem éltek, és most sem tűnik valószínűnek, már csak azért sem, mert ezt az Európai Bizottságnak vagy kilenc tagországnak kellene javasolnia.

A Bloomberg emlékeztet: ez esetben még súlyosabb összecsapás következhet, hiszen a szlovák miniszterelnök már jelezte, hogy felszólal a magyar érdekek védelmében, ez pedig megtorpedózná a szankciót.

Mindenesetre a vita jelenleg ott tart, hogy a hétfői külügyminiszteri találkozó után Szijjártó Péter közölte: a magyar fél ellenzi, hogy új alapból finanszírozzák a Kijevnek nyújtandó katonai eszközöket.

Orbán Viktor múlt héten is azt közölte, „ha segíteni akarunk Ukrajnának, akkor tegyük azt az EU költségvetésén kívül és éves szinten. Ez az egyetlen demokratikus álláspont alig 5 hónappal a választások előtt." Ukrajna támogatásával kapcsolatban elég sok terv kering, nagy alkudozások lehetnek a háttérben.

Arról, hogy Orbán decemberi blokkolása Európa „elfoglalásának" egy eszköze, itt írtunk bővebben:

A felperzselt föld taktikájával indult Orbán Európa „elfoglalására"

Magyarország nevében, saját politikai érdeke szerint megakasztotta Orbán Viktor az Európai Uniót, és nincs jele, hogy a 2024-es amerikai elnökválasztásig változtatna a totális blokád taktikáján.

Itt pedig kollégánk kifejezetten az említett blokkolásról írt:

Gyükeri Mercédesz: Mi így vétózunk, jó?!

Kétnapos színjáték végén Orbán Viktor új politikai fogalommal gazdagította a világot: a konstruktív megfutamodással. Egy célját ezzel mindenképpen elérte: most róla beszél mindenki az annyira lenézett nyugati világban. Vélemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!