Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Januárban már csak 3,8 százalék volt az infláció, a reálkereset jó eséllyel 10+ százalékkal nőtt. Ehhez képest a kiskereskedelmi forgalom csak stagnált.
2024. januárban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest – írja jelentésében a KSH. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 0,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,6 százalékkal nőtt, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,9 százalékkal kisebb lett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 1,0 százalékkal emelkedett, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,1 százalékkal csökkent.
Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8,0 százalékkal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 6,4, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 8,1, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 8,2, a használtcikk-üzletekben 8,4 százalékkal kisebb lett.
A kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott az előző hónaphoz viszonyítva.
Ezek meglehetősen pocsék adatok, különösen annak tükrében, hogy jellemzően a január a béremelések hónapja, különösen idén: a minimálbér és a garantált bérminimum emelését már decemberben élesítette a kormány, vagyis az érintettek már januárban emelt fizetéseket kaptak.
Továbbá az infláció a vártnál nagyobb mértékben lassult, januárban 3,8 százalék volt. A januári kereseti statisztikákat még nem tette közzé a KSH, ugyanakkor biztosra vehető, hogy a reálkereset 10+ százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Vagyis a kiskereskedelmi forgalom lényegében stagnált, holott a reálkereset jóval magasabb volt.
A kormányzati gazdaságpolitika egyik kiemelt célkitűzése idénre a gazdasági növekedés felpörgetése – ehhez azonban arra is szükség lenne, hogy a háztartások fogyasszanak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.