Zuhan a forint, mint a kő az infláció és a választások nyomán

Az euró is gyengült a dollárhoz képest, ám a forint az euróhoz és a dollárhoz képest is nagyot esett. A háttérben az európai parlamenti választások utáni bizonytalanság, illetve az elég rossz, de a vártnál mégis jobb magyarországi inflációs adat állhat.

Zuhan a forint, mint a kő az infláció és a választások nyomán

Már a reggeli piacnyitás előtt gyengülni kezdett a forint az euróval és a dollárral szemben, ami folytatódott egész délelőtt. Az euróval szemben a pénteki záróértékek 391,5 körül voltak, hétfőn délre az árfolyam már meghaladta a 394-et. A dollárral szemben a 362,2-es nyitóértékről 367 fölé gyengült a forint.

Eközben az euró is gyengült a dollárhoz képest, ami mögött az európai parlamenti választások eredményei állhatnak: a jobboldali erők erősödése, s ami talán fontosabb, a választás nyomán kialakult politikai bizonytalanság a két legnagyobb tagállamban, Franciaországban és Németországban.

Az biztos, hogy a forint alulteljesít a cseh koronához és a lengyel zlotyhoz képest.

Ami Magyarországot illeti, a kormányzó Fidesz a vártnál gyengébben szerepelt, ami hozzájárulhat a forint árfolyamának gyengüléséhez.

Ennél valószínűleg fontosabb tényező, hogy a Központi Statisztikai Hivatal reggel tette közzé a május havi inflációs adatot: az infláció tovább gyorsult, 4 százalékkal elérte a jegybanki toleranciasáv tetejét. Az adat pozitív meglepetést okozott, a várakozás az volt, hogy a pénzromlás májusban már 4 százalék fölött lesz.

Az infláció feltápászkodott, és kis híján kiugrott a jegybank toleranciasávjából

Ahogy az várható volt, májusban tovább gyorsult az infláció, némi meglepetésre nem 4 százalék fölé, hanem épp csak 4 százalékra. Az alacsony fogyasztásnak köszönhetően „olcsóbb lett” a háztartási energia, az üzemanyagok pedig jelentősen drágultak, de drágulhattak volna nagyobbat, ha a kormány nem zsarolja meg a kereskedőket.

Az infláció vártnál kedvezőbb alakulása megnövelte annak az esélyét, hogy a jegybank Monetáris Tanácsa június végén az asztalon lévő kamatvágási opciók közül (25 vagy 50 bázispont) a nagyobbat választja. A forint árfolyamában a befektetők alacsonyabb alapkamatot árazhatnak.

Valójában egyetlen havi, a vártnál kedvezőbb adat aligha lesz elég ahhoz, hogy nagyobb kamatvágásra sarkallja a jegybankot. Egyéb tényezők – éppen a forint árfolyama, az amerikai kamatcsökkentések kitolódása – inkább az óvatosság irányába mutatnak. Ami biztos, hogy június végére elkészült a jegybank friss gazdasági előrejelzéseit tartalmazó inflációs jelentése, a Monetáris Tanács ezek ismeretében dönt majd.

Virág Barnabás a multikat az infláció, a kormányt a költségvetési hiány miatt figyelmeztette

A jegybank kamatpolitikája nem változik, pedig vannak pozitív fejlemények. Beindult a gazdasági növekedés, a fizetési mérleg többlete nagy, és magas szinten áll a devizatartalék. Az infláció viszont lassulhatna gyorsabban, ha egyes szolgáltatások árait nem a tavalyi inflációhoz emelnék. Jó lenne, ha a kormány tartaná a költségvetési hiánycélokat.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.