Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Tavalyhoz képest nőtt a vendégéjszakák száma, vidéken leginkább Szegeden és térségében, a településeket tekintve pedig Velencén volt a legnagyobb bővülés. Több külföldi utazott Debrecenbe.
Több vendég szállt meg a vidéki szálláshelyeken június–júliusban, mint a tavalyi rekordévben: 2,9 millió külföldi és hazai utazó 7,9 millió vendégéjszakát töltött a fővároson kívül – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján.
Eszerint Budapest és a Balaton mellett a nyár slágerének számított még a belföldi utazók körében
A külföldi utazók vendégéjszakáit tekintve a legnagyobb emelkedést Budapest mellett, sorrendben:
A nyár első két hónapjában
a magyarországi szálláshelyi forgalom több mint kétharmadát a fővároson kívül regisztrálták: ennek 71 százaléka kötődött hazai, 29 százaléka pedig nemzetközi vendégekhez.
A települések közül a vízpartiak népszerűsége nőtt a legjobban a meleg nyári hónapokban. A legmagasabb belföldi szálláshelyi forgalombővülést a nyár első két hónapjában Velencén mérték, ahol 38 százalékkal több, 29 ezer vendégéjszakát töltöttek, mint egy éve. 33 ezer éjszakával Balatonkenese is erőteljes, közel 28 százalékos emelkedést mutatott, de Makón is több mint ötödével (21 százalék) magasabb, 11 ezer vendégéjszakás hazai szálláshelyi forgalmat mértek.
A nemzetközi vendégek szálláshelyi forgalmát tekintve a legnagyobb, több mint 32 százalékos növekedést Debrecen városa érte el, 62 ezer vendégéjszakával. Siófok és Kecskemét is hasonlóan jelentős, közel 27-27 százalékos emelkedést mutatott, előbbi 184 ezer, utóbbi 30 ezer vendégéjszakát köszönhetett a nemzetközi vendégeknek.
A nyár első két hónapjában így
a vidéki szálláshelyek összesen 142,8 milliárd forint árbevételt értek el, 12 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor.
Ebből 10,8 milliárd forintot a belföldi turizmus motorjának tekinthető SZÉP-kártyával fizettek a vendégek, ez a belföldiek összes költésének 12 százalékát tette ki.
Bár az MTÜ bővülést mutatott ki június–júliusra, a KSH júliusi turisztikai statisztikáiból az derül ki, hogy a magyarok kevesebbet nyaraltak országon belül, és a külföldiek mentették meg a hazai turizmust júliusban.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.