Ballai Vince
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Jövőre minden akadály elhárul a bruttó elszámolási rendszerben lévő háztartási napelemesek elől, hogy a hivatalos átvételi árnál jellemzően magasabb piaci áron adják el a többlettermelésüket. Az első szolgálató már megjelent, bár több kétséget is felhoztak az ajánlattal kapcsolatban. Van már engedélyük? Fogják tudni menetrendezni a teljesítményt? Mennyire biztos a jelenlegihez képest háromszoros átvételi ár? Egyáltalán mikor indulhat a szolgáltatás? A PentaSun alapítója válaszol. 

Nagy figyelmet keltett az a vállalkozás, amely elsőként kínál itthon aggregátori szolgáltatást a háztartási napelemeseknek. Főleg azért, mert azt mondják, a hálózatba feltöltött többlettermelésért kínált 5 forintos kilowattóránkénti hivatalos átvételi árnak akár a háromszorosa is elérhető velük. Ezzel számottevően javítható a bruttó elszámolásba kerülő háztartási méretű napelemes kiserőművek (hmke) megtérülése.

Az egész ágazatot meglepő új szereplőről írt korábbi cikkünkben megszólalók több kétséget is felvetettek a PentaSun ajánlatával kapcsolatban, például, hogy vajon megvannak-e a szükséges engedélyek, kereskedői és szolgáltatói megállapodások, technikailag képesek lesznek-e menetrendezni a termelést, és vajon biztosan elérhető-e az átvételi ár háromszorosa ár. A kétségeket Boczkó Tamás, a cég alapítója igyekezett eloszlatni a HVG kérdéseire.

Háromszoros átvételi árral kecsegtetik a bruttós napelemeseket, de még üresnek tűnik az ígéret

A hivatalos átvételi ár “akár háromszorosát” kínálva igyekszik háztartási napelemes ügyfeleket szerezni egy vállalkozás. A PentaSun Magyarországon elsőként kínál aggregátori szolgáltatást a bruttó elszámolásban lévő háztartásoknak, ám egyelőre korainak tűnik az ígéret. Az ilyen szolgáltatás részletes szabályai még nincsenek kidolgozva, sok a kétség a technológiai háttérrel és a háromszoros átvételi árral kapcsolatban is.

Az alapító szerint rendelkeznek a Magyar Energia és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH) kapott aggregátori engedéllyel, és mind a hat elosztóval (E.On Észak-dunántúl, ELMŰ, MVM Émász, Opus Titász, MVM Démász, E.On Dél-Dunántúl) megállapodtak az aggregálási lehetőségről is. Emellett már jóváhagyták az elosztói szabályzatok módosítását is, így a cég

minden eszközzel rendelkezik, hogy tényleges aggregációt végezzen.

Egyelőre azonban mégsem tartanak ott, hogy elinduljon a szolgáltatás.

No, nem azért, mert elmondása szerint az MVM visszatáncolt a 3 hónapig tartó tárgyalás során kidolgozott megállapodásból. Ez lehetővé tette volna, hogy a mérlegkörükön belül aggregáljanak és számoljanak el – ezt elviekben a villamosenergiáról szóló törvény lehetővé tenné. A visszautasítást megoldották úgy, hogy megállapodást kötöttek egy mérlegkör-felelőssel és kereskedővel is, így pedig mód nyílik arra, hogy az általuk aggregált termelést külön tudják elszámolni. Ehhez 2025 elejétől virtuális POD számot is képesnek kell biztosítaniuk a szolgáltatóknak – sőt tudomása szerint van már olyan, aki most is képes erre.

Szabad a vásár

Az aggregálás alapfeltételeinek jövő év elejétől éles meglétét az Energiaügyi Minisztérium (EM) is megerősítette. Lapunk megkeresésére jelezték, az idősoros bruttó elszámolás bevezetésével lehetővé vált a többlettermelés piaci értékesítése is a hmke-k számára. Szabályozó oldalról tehát idén januártól nincs akadálya ezek aggregálásának, aggregátori tevékenységet azonban csak a hivatali nyilvántartásba bejegyzés után lehet végezni. Hogy a gyakorlatban is működhessen a dolog, az elosztóknak második, úgynevezett virtuális POD biztosítására kell felkészülniük január elsejéig, elvben tehát jövőre technikai akadálya sem lesz a többlettermelés aggregált piaci értékesítésének. Az EM azt is megerősítette, hogy nem esik ki a rezsicsökkentésből, aki önállóan vagy aggregátoron keresztül piaci áron értékesíti a túltermelését. “Jövő januártól tehát szabad lesz a vásár.”

Boczkó Tamás szerint a PentaSun is el tudná indítani a szolgáltatását, egy akadály mégis van, és ez mennyiségi:

még hiányzik a kritikus tömeg.

Mind a tőzsdei kereskedéshez mind a menetrendezéshez – a termelés negyedórára előre tervezéséhez – szükség van bizonyos mennyiségű (a kereskedéshez legalább elosztónként egy megawattnyi) termelői kapacitásra. Boczkó Tamás szerint gyűjtik az ügyfeleket, de még nem tartanak ott, hogy a szabályoknak megfelelően, előző hónap 11-ik napjáig – jövő évi indulás esetén ez december 11-ét jelentené – leadják az aggregálási igényt.

Az elosztónkénti egy megawatt kapacitáshoz a hazai 4-5 kilowattos (kW) teljesítményre képes hmke-kből 200-250-re lenne szükség. Ezt azonban egyelőre még egyetlen elosztó működési területén sem érték el.

Az alapító szerint a jelenleg már bruttó elszámolásban lévő 6 ezer és a jövőre oda átkerülő további 15 ezer, legfeljebb 50 kW-os napelemes kiserőművel rendelkező háztartás közül lesz elég, ahol úgy gondolják, nem elégszenek meg az egyetemes szolgáltatásban megajánlott 5 forintos kilowattonkénti árral:

bízik benne, hogy ha nem is decemberre, de 2025 elejére összejöhet a a szolgáltatás elindításához minimálisan szükséges 1000-1500 ügyfél.

Napelemtelepítés.
Kriza Márton

Az idei pályázatosok kimaradnak

Egy csoport viszont biztosan kiesik. Bár magának a többlettermelésnek az értékesítése 2021 óta évi 12 ezer kilowattóráig adómentes, az idén indult Napenergia plusz programban pályázókat nem fogják befogadni az ügyfelek körébe.

A pályázati feltételek között ugyanis szerepel, hogy az így telepített rendszerek tulajdonosai 3 évig nem folytathatnak gazdasági tevékenységet. Bár a villamosenergiáról szóló törvény ezeket az aktív felhasználókat úgy határozza meg, hogy esetükben a betáplálás nem önálló foglalkozás és nem elsődleges gazdasági tevékenység, Boczkó Tamás szerint – adótanácsadókkal és könyvelőkkel egyeztetve – arra jutottak, mégsem fogadják be őket. Szeretnék elkerülni, hogy az adóhatóság visszafizettesse az érintettekkel a támogatás arányos részét, ha mégis kiderülne, hogy gazdasági tevékenységként értékelik az aggregátoron keresztüli piaci értékesítést.

Pedig ez a kör, amely kötelezően a bruttó elszámolásba kerül be, szép mennyiség lesz: az EM szerint a nyári keretnöveléssel együtt összesen 20 ezer otthon juthat majd kétharmados állami támogatással energiatárolóval kombinált napelemes rendszerhez, ebből eddig közel ezret már be is fejeztek október közepére.

Másfélszeresére emelik a keretet, de szűk másfél nap múlva le is zárják a jelentkezést a Napenergia Plusz Programba

Kedd este nyolckor lezárják az előregisztráció lehetőségét a Napenergia Plusz Programban, de előtte még közel másfélszeresére emelik a keretét.

Az alapítónak van válasza a menetrendezés problémájára is. Ezer feletti ügyfélszámnál már jól ki lehet egyensúlyozni az egyedi eltéréseket, a sok kicsi hmke kiegyenlíti egymást, így az elvárt módon tervezhető a termelésük. Ehhez az elosztók saját, nyilvánosan elérhető hmke-profiljainak megfelelő menetrendeket elemeztek, beleértve a KÁT és Metár-rendszerbe termelő naperőműveket is, és egyeztettek hivatalos menetrendezővel is. Mint Boczkó Tamás mondja

a méret a lényeg. Bizonyos méret fölött nem jelentenek gondot az egyedi kilengések.

Menetrend szerint

Sőt, előny is származik a hmke-k földrajzi szétszórtságából: így nem fordulhat elő, például, hogy mindegyiket beárnyékolja ugyanaz a felhő, ami egy nagy erőmű esetében könnyen előfordulhat, borítva a negyedórás tervet, és kiegyenlítő energia megváltására kötelezve az érintett termelőt.

Az alapító azt is jelezte, hogy az általuk visszatartott, a piaci ár 40 százalékát kitevő megbízási díjban már benne van az esetlegesen szükséges kiegyenlítő energia költsége is.

Hányszoros ár?

Az átvételi ár háromszorosával kapcsolatban ugyanakkor jelezte, senkinek nem garantál fix árat, de előzetes elemzésük alátámasztja, hogy lehetséges ilyen eredményt elérni. A saját otthonára felszerelt 10 kW-os rendszer 2023-as éves termelését vetették össze óránkénti lebontásban az aktuális piaci árral, és így jött ki éves szinten 15,1 forintra a betáplált áram kilowattóránkénti ára, a 40 százalékos megbízási díj levonása utáni nettó értékben. Persze ennek mértéke nagyban függhet attól is, hogy ki mikor tölt fel a hálózatba, milyenek lesznek az aktuális egységárak, és milyen gyakran fordul elő negatív áramár.

Portfolio: Olyan szinten szakadt be a naperőművek piaci bevétele, hogy közbeléphet a kormány

Elképesztően megugrott a negatív áras órák száma, vagyis az áram termelője fizet azért, hogy átvegyék tőle az energiát. Az órák egyre ráfizetésesebbek, ami a további telepítések lendületét jelentősen korlátozhatja.

Az biztos, idén tavalyhoz képest több negatív áramáras időszakra volt példa, de az alapító szerint közben a tőzsdei ár is emelkedett, és egy friss kalkuláció alapján még így is 14,7 forintra jött ki az éves átlagár kilowattóránként.

Azt nem tartja reálisnak, hogy az áram piaci átlagára a jelenleg hazai 5 forintos átvételi ár alá essen.

A vállalkozást két éve indította, miután az aggregátor, mint fogalom megjelent a villamosenergiáról szóló törvényben. Részt vett annak a munkacsoportnak a munkájában is, amely kidolgozta az aggregátorokra vonatkozó szabályokat. A cégbe befektetett – főként jogi tanácsadásra, informatikai fejlesztésekre és adminisztratív kiadásokra fordított – összeg megtérülésével viszont egyelőre nem számít. Azt mondja társadalmi felelősségvállalásból is csinálja, mivel senki nem kínált eddig megnyugtató megoldást a bruttó elszámolásba kerülő hmke-k számára.

A megtérülés javulásának a kivitelezők is örülnek majd, akik nem voltak elájulva az Építési és Közeledési Minisztérium legújabb napelemes tiltásaitól.

A módja gyomorforgató, az irány elkeserítő – kiakadtak a napelemesek az újabb tiltásokra

Nem értik, mire fel kell mindenestül betiltani az erkélynapelemeket a friss építési szabályozásban, amelynek több, a napelemeket korlátozó pontját is túlzónak tartják napelemes ágazati forrásaink. A rendelettervezet előkészítése, elfogadásának módja, a társadalmi egyeztetés hiánya felháborította a szakmai szervezeteket is, amelyek szinte az utolsó pillanatban, véletlenül szereztek róla tudomást.

Pozitív fejlemény ugyanakkor, hogy a minisztérium friss jogszabálytervezetei révén felfuthat a társasházi napelemek piaca.

Jöhetnek a társasházi napelemek, árgus szemekkel figyelik majd minden háztartási napelemes termelését

A zöld átmenet jegyében több energetikai jogszabályt is módosítana az Energiaügyi Minisztérium. A szerdán társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezetek révén többek között megkönnyítenék a napelemek telepítését a társasházaknak és láthatóvá tennék a háztartási kiserőművek termelését a hálózatüzemeltetők számára, de kiszámíthatóbb engedélyezési rendet ígérnek az ipari erőműveknek is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!