szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A teljes állásban dolgozó magyarok fele havonta 360 ezer forintnál kevesebb fizetést vihet haza.

628 800 forintra nőtt a teljes munkaidőben dolgozók bruttó átlagkeresete idén augusztusban, ez 13,1 százalékos növekedés egy év alatt – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A nettó átlagkereset 12,9 százalékkal, 433 100 forintra nőtt.

Az infláció eközben 3,4 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy a reálkereset egy év alatt 9,4 százalékkal nőtt.

Az emberek többsége az átlagbér alatt keres, hiszen néhány magas fizetés nagyon fel tudja húzni az átlagot. Ezért is fontos szám a medián, vagyis az a szám, amelynél az emberek fele többet keres, a másik fele kevesebbet: ennek a bruttó értéke 520 ezer forint, a nettó pedig 360 100 forint.

A politikusok új nagy ígérete az, hogy hamarosan durva béremelkedés indulhat meg: a kormány előbb 2026–2027-re, aztán 2028-ra ígért egymilliós átlagkeresetet, közben pedig akár ezereurós minimálbért, Magyar Péter pedig azt mondta, hogy ha kormányra kerülne, 2030-ra lenne egymilliós a minimálbér. Ahogy azt bemutattuk, ebből az ezereurós minimálbérre van reális esély, az összes többi ígérethez vagy nagyon nagy gazdasági növekedés kellene, vagy olyan inflációt hozna magával, amely a 2022–2023-asnál is fájdalmasabb volna:

Addig örüljünk, amíg nincs az az infláció és árfolyam, ami Orbán Viktor és Magyar Péter fizetési ígéreteihez kellene

Egymillió forintos minimálbért ígért Magyar Péter 2030-ra, két-három éven belüli egymilliós átlagbérrel kontrázott erre rá Orbán Viktor. A 2022-eshez fogható infláció vagy 500 forint környéki euróárfolyam lehetne az eredmény, ha ezt bármelyikük is megpróbálná megvalósítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!