szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Több uniós tagállam kezdeményezi, hogy a lehető legszélesebb körben vessenek ki vámokat az orosz és fehérorosz importra – köztük akár az energiahordozókra is. A magyar külügyminiszter nem ért egyet velük.

Az Európai Unió és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború, a szankciók és a vámok ráadásul soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, viszont súlyos gátját jelentik a fejlődésnek – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben.

A Szijjártó Péter által elnökölt kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós tanácsülést követő sajtótájékoztatón a tárcavezető mindenekelőtt arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi globális folyamatok tükrében reális a veszélye egy gazdasági hidegháború kirobbanásának, a világ ismételt blokkosodásának, amin az EU és Magyarország is sokat veszítene.

Szerinte Európa versenyképességének javításához szabadkereskedelmi megállapodásokra van szükség, márpedig ezen a téren nem áll túl jól a közösség, minthogy hat ilyen szerződésről vannak folyamatban a tárgyalások, átlagosan már tizenhárom éve, tíz másik esetében pedig meg is szakadt a folyamat.

„Mi azt gondoljuk, hogy a vámok, a korlátozások és a szankciók soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, és komoly gátját jelentették a gazdasági fejlődésnek” – hangsúlyozta.

Szijjártó Péter mindezzel arra reagált, hogy az ülésen a külügyminiszterek az orosz és fehérorosz termékek behozatalára kivetett vámok emeléséről is tárgyaltak.

Szijjártó emlékeztetett rá, hogy az Oroszországgal és Belarusszal szembeni esetleges büntetővámok elrendelésekor a tagállamoknak vétójoguk van, ha az adott korlátozás sértené a nemzetbiztonsági vagy nemzetgazdasági érdekeiket, s hazánk is többször élt már ezzel az eszközzel. Aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy korábban többen is felvetették az energiahordozókra vonatkozó vámok bevezetésének lehetőségét, ami a magyar kormány szerint teljes mértékben elfogadhatatlan.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos ezzel szemben üdvözölte, hogy a tagállamok készek további nyomást gyakorolni Oroszországra, továbbá néhány tagállam azon kérését is, hogy a lehető legszélesebb körben vessenek ki vámokat az orosz és fehérorosz importra. Az Európai Bizottság jelenleg egy olyan szankciós javaslaton dolgozik, amely a mezőgazdasági termékekre, köztük a műtrágyákra összpontosít.

Az uniós kereskedelempolitika Oroszország brutális agressziójának kezdete óta vezető szerepet játszott Európa Ukrajnának nyújtott támogatásában, és az EU-ba irányuló ukrán exportra kivetett vámok eltörlésével hozzájárult Ukrajna gazdaságának élénkítéséhez is – mondta Dombrovskis.

Az uniós biztos – Szijjártó Péterrel ellentétben – felhívta a figyelmet arra, hogy az EU már most a szabadkereskedelmi megállapodások legnagyobb hálózatával rendelkezik a világon, és ezt tovább kívánja bővíteni. Az unió jelenleg tárgyalásokat folytat Indonéziával, a Fülöp-szigetekkel, Thaifölddel, Indiával, a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezettel és Mexikóval. Emellett Malajziával is vizsgálják a szabadkereskedelmi megállapodást, decemberben pedig megkezdődnek a tárgyalások az Egyesült Arab Emírségekkel.

Ami az afrikai kontinenst illeti, az EU és Kenya gazdasági partnerségi megállapodását más kelet-afrikai országok számára is megnyitják, továbbá tárgyalások zajlanak Elefántcsontparttal, Ghánával, Kamerunnal és Nigériával a fenntartható beruházások megkönnyítéséről szóló megállapodásokról.

Az EU emellett digitális kereskedelmi és fenntartható beruházási egyezményeken is dolgozik. Szingapúrral tavaly már kötöttek digitális megállapodást, Dél-Koreával 2025 elejére várható az egyezmény – jelentette ki az uniós biztos.

Szijjártó megígérte, hogy megoldjuk Szlovákia ellátását, ha Ukrajna elzárja a gázcsapot

Ján Slota utódja a külügyminiszter szerint „jó barátja Magyarországnak”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!