szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A miniszter szerint olyan jogi-pénzügyi megoldást találtak, amely nem esik a szankciók hatálya alá.

Sikerült megoldást találni az orosz Gazprombank elleni új amerikai szankciók jelentette problémákra, így továbbra is stabil lábakon áll Magyarország energiaellátása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Szófiában.

A tárcavezető arról számolt be a bolgár elnökkel, illetve az energiaügyi és az ügyvivő külügyminiszterrel folytatott megbeszélések után, hogy mára Bulgárián keresztül érkezik Magyarországra a földgázimport nagy része. Mint mondta, idén már több mint hétmilliárd köbméternyi földgáz érkezett hazánkba a Török Áramlat vezetéken, enélkül az ország ellátása nem lenne biztosítható.

„Most mind a bolgár elnök, mind az energiaügyi miniszter megerősítette, hogy számíthatunk arra, hogy Bulgária továbbra is megbízható, kiszámítható tranzitpartnerünk lesz” – fogalmazott.

„Így a földgázellátás Magyarország irányába akadálytalan lehet Bulgárián keresztül, ami azért nagy szó, mert az amerikai leköszönő adminisztrációnak az a döntése, amely szerint a Gazprombankot szankciós listára helyezték, nehéz helyzetbe hozta Magyarországot is és Bulgáriát is” – jegyezte meg.

Ennek kapcsán kifejtette, hogy Magyarország az orosz pénzintézeten keresztül fizet a földgázért, Bulgária pedig innen kap pénzt a tranzitért. „És hogyha ezek a pénzügyi műveletek nem tudnak teljesülni, akkor Magyarország nem kapna földgázt, vagy azért, mert nem tud fizetni érte, vagy azért, mert az Bulgárián nem tud átjönniv – figyelmeztetett.

A miniszter végül közölte, hogy ezt a problémát sikerült kezelni, sikerült olyan jogi-pénzügyi megoldást találni, amelyet minden partner elfogadott, és amely nem esik szankciók hatálya alá.

„A kollégák a szükséges jogi munkákat elvégzik, és így a földgáz szállítása az amerikai korlátozás dacára Bulgárián keresztül a következő időszakban is abszolút biztos lesz, és ez Magyarország energiaellátása szempontjából egy megnyugtató, jó hír” – fogalmazott.

Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma november 21-én jelentette be, hogy szankciókkal sújtja a Gazprombankot és további 50 kis és közepes orosz bankot, hogy korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez. Az intézkedések értelmében a szankciók által sújtott vállalkozások minden, az Egyesült Államokban lévő, illetve amerikai érdekeltségben őrzött vagyontárgya zár alá kerül, és amerikai állampolgárok számára megtiltanak minden üzleti kapcsolatot is az érintettekkel.

Másnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a szankciót a magyar szuverenitás elleni támadásként értékelte, mondván, az Egyesült Államok szándékosan nehéz helyzetbe akar hozni egyes közép-európai országokat. A múlt hét elején aztán Szijjártó Péter Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalt, majd egy videóban elmondta, hogy a jogászaik már dolgoznak azon, hogy a Gazprombankot sújtó amerikai szankciókat miként lehetne megkerülni. „Eddig az olcsó orosz energiahordozókért a Gazprombankon keresztül fizetett a magyar állam, ez pedig a washingtoni szankciók miatt lehetetlenné vált. Ugyanakkor a szándék az üzlet folytatására mindkét oldalon megvan, így a megoldást is meg fogják találni” – mondta Szijjártó. A miniszter végül múlt szerdán megerősítette, hogy Magyarország hivatalosan is kérte az amerikai hatóságoktól, hogy továbbra is a fizethessen a Gazprombankon keresztül Oroszországnak a gázszállításokért.

Magyarország számára azért fontos a pénzintézet, mert az orosz földgázt a Gazprom biztosítja Magyarország számára, a cég pedig az elszámolásait a részben a tulajdonában lévő Gazprombankon keresztül bonyolítja. A kérdésről Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt, amikor a héten telefonon beszéltek.

A Gazprombankot érintő amerikai szankciókról és a Nyugat „kétségbeesett eszkalációs kísérleteiről” is beszélt Orbán Putyinnal

Szijjártó Péter élő Facebook-videóban foglalta össze a magyar miniszterelnök és az orosz elnök közti több mint egyórás szerdai eszmecsere velejét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!