szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A legkeményebb intézkedés egy, az unión kívüli lakásvásárlókat terhelő 100 százalékos különadó lenne. A kormány szociális bérlakás programot is indítana.

A kialakult lakhatási válság enyhítését célzó intézkedéscsomag-tervezetet jelentett be Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök.

A csomag legdurvább intézkedése egy, a külföldi ingatlanvásárlókat terhelő 100 százalékos különadó lenne. Madrid emellett bővítené a szociális bérlakásállományt, támogatást kínálna azoknak, akik felújítanak és – megfizethető áron – bérbeadásra kínálnak üresen álló ingatlanokat – írja cikkében a Guardian.

Az elmúlt években Spanyolországban az ingatlanárak a jövedelmeket meghaladó mértékben nőttek, így a lakosság egyre nagyobb részének okoz egyre nagyobb gondot a megfelelő lakhatás megoldása. A probléma egyik része, hogy sok külföldi befektető (az Egyesült Királyságból, az USA-ból, Marokkóból) vásárol ingatlanokat, ezzel felhajtva az árakat. A külföldiek egyrészt befektetési céllal, másrészt saját célra, de üdülési céllal vásárolnak. Sánchez elmondása szerint

A miniszterelnök nem árulta el, mikor készül el a csomagtervezet végleges verziója, és az mikor kerülhet a törvényhozás elé. Egyesek arra hívták fel a figyelmet, hogy a spanyol kormány amúgy nem jeleskedik a törvényalkotásban és a törvények elfogadtatásában, így van rá esély, hogy a csomagból végül nem lesz semmi. Ezzel együtt a puszta felvetése hozzájárulhat ahhoz, hogy elbizonytalanítsa a külföldi befektetőket, így mérsékelje a keresletet.

Lakhatási válság: a kormánynak a Fidesz-fővárosért kellene aggódnia Budapest helyett

Budapesten valóban nehéz lakáshoz jutni, de Debrecenben még nehezebb. A fővárosi helyzet ráadásul javult az elmúlt években, jelenleg Szegeddel van egy szinten a lakásárak jövedelmekhez viszonyított szintje.

A lakhatási válság összeurópai jelenség – ami azt illeti, Magyarország és különösen Budapest uniós összehasonlításban élen jár, ami az ingatlanárak emelkedését illeti. A helyzet Budapesten és más kelet-európai fővárosokban egyébként rosszabb, mint mondjuk Madridban: az átlagkeresthez viszonyítva Magyarországon jóval drágább egy átlagos újépítésű ingatlan.

Újabban már a magyar kormány is lakhatási válságról beszél, ennek keretében korlátozták a kereskedelmi célú lakáskiadást (az Airbnb-t). Illetve a kormány – tulajdonképpen a 2010 óta folytatott gyakorlatot folytatva – a lakásvásárlásokat támogatja, a támogatásokat egyes csoportokra (főleg a gyerekesekre) koncentrálva. Ezzel – a gyakori kritika szerint – a keresletet erősíti, ami megfelelő kínálat nélkül csak további áremeléseket indukál.

A kormánynak kiemelkedő szerepe van abban, hogy az egekbe szöktek a lakásárak – Simor András volt MNB-elnök írása

A lakhatási válság nem a kormányzati intézkedések ellenére, inkább azok következményeként állt elő – figyelmeztet Simor András. Az MNB korábbi elnöke úgy véli, a kereslet mesterséges felfűtése az árakat lódította meg, nem a kínálatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!