szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kanada szintén mentesült a frissen meghirdetett amerikai viszonossági vámok alól, Mark Carney kanadai miniszterelnök azonban korlátozott ellenintézkedéseket jelentett be az Egyesült Államok által már korábban kiszabott vámtételekre.

Claudia Sheinbaum mexikói elnök üdvözölte, hogy Mexikó kedvezményes elbánásban részesült az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada között 2020-ban létrejött háromoldalú kereskedelmi megállapodás (USMCA) keretében, és ezzel mentesült a most bejelentett amerikai viszonossági vámok alól.

“Ez jó az országnak. Ez a mexikói és az amerikai kormány közötti jó viszonyra vezethető vissza”

– húzta alá Sheinbaum mexikóvárosi sajtótájékoztatóján, amelyről az MTI készített összefoglalót.

Marcelo Ebrard mexikói gazdasági miniszter szintén “nagyszerű sikerként” értékelte a fejleményt. “Az USMCA-szerződés túlélte ezt az új kereskedelmi rendszert” – mondta, hozzátéve, hogy Mexikó célja az elkövetkezendő 40 napban elérni a lehető legjobb kereskedelmi feltételeket.

Mexikó exportjának 80 százaléka az Egyesült Államokba irányul.

Mark Carney kanadai miniszterelnök, akinek hazája szintén mentesült a frissen meghirdetett amerikai viszonossági vámok alól, csütörtökön korlátozott ellenintézkedéseket jelentett be az Egyesült Államok által már korábban kiszabott vámtételekre, tragédiának nevezve ezeket a protekcionista lépéseket a globális kereskedelemre.

Carney közölte, hogy a kanadai kormány tükörintézkedésként 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokból importált olyan járművekre, amelyek nem tartoznak az USMCA hatálya alá. Hozzátette, hogy a kanadai vámok nem vonatkoznak majd autóalkatrészekre és a Mexikóból érkező autóipari termékekre.

“Tekintettel a várhatóan a saját népének okozott károkra, az amerikai adminisztrációnak valamikor majd irányt kell változtatnia. De nem szeretnék hamis reményeket kelteni” – mondta Carney, hozzátéve, hogy sok időbe telhet, míg az Egyesült Államok módosít megközelítésmódján.

Carney beszélt arról is, hogy Kanada korábban bejelentett vámtételei hatályban maradnak.

“Véget ért az a 80 éves korszak, amikor az Egyesült Államok elfogadta a globális gazdasági vezető szerep köntösét, amikor bizalmon és kölcsönös tiszteleten alapuló szövetségeket kovácsolt, és az áruk és szolgáltatások szabad forgalmának élharcosa volt. Ez egy tragédia” – tette hozzá a kanadai kormányfő.

Világgazdasági válságot okozott épp Donald Trump, vagy csak a saját országát löki a szakadékba?

Minden szakmai mérce alapján értékelhetetlen számításokra alapozva durrantotta be Donald Trump a modern gazdaságtörténet legnagyobb vámháborúját, és most mindenki azt figyeli, mik lesznek a válaszlépések, egyáltalán megúszhatjuk-e a világválságot. Az biztos, hogy a totális káosz időszakába léptünk be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!