szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nemcsak a vámháború, hanem az olajtermelő országok is hozzájárulnak az eséshez.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

A világ minden tőzsdéjéhez és a forinthoz hasonlóan Donald Trump viszontvámjai miatt durva esésben van a nyersolaj nagykereskedelmi ára is.

Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) hordója 3 százalékos áresést követően a cikk írásakor 59,5 dollár körül mozog, ez 2021 áprilisa óta a legalacsonyabb szintje. Egy hét alatt 16,5 százalékkal esett az ára, éves összevetésben 31 százalékos az esés. A WTI múlt héten, amikor Trump bejelentette a viszontvámokat, az elmúlt két év legnagyobb heti veszteségét könyvelhette el.

A norvég Brent pedig – szintén 3 százalékos esés után – alig több mint 63 dollárt kóstál, ami ugyancsak a 2021 áprilisa óta felállt legalacsonyabb árszint. Itt 15,45 százalékos volt a heti áresés, és 30 százalékos az éves. A múlt heti értékvesztés a Brent esetében az elmúlt 18 hónap legnagyobb egy hétre számolt beszakadása volt.

Az olajár-zuhanást elsősorban az okozza, hogy a Trump-féle viszontvámok miatt egyre nagyobb az aggodalom, hogy a brutális sarcokra az USA kereskedelmi partnerei hasonlóan durva eszközökkel válaszolnak, ami egyre eszkalálódó vámháborúba hajtja a világot, lelassul a globális kereskedelem, és ezzel együtt az energiaigény is.

A világ legnagyobb olajimportőrét, Kínát Trump minden vámmal együttvéve most már több mint 50%-os importsarccal terhelte meg, mire Peking 34%-os vámot vetett ki az amerikai árukra. A legnagyobb olajexportőr, a szaúd-arábiai Saudi Aramco pedig az elmúlt négy hónap legalacsonyabb szintjére csökkentette az olajárakat az ázsiai vásárlóknak a májusi beszerzésekre. Az OPEC+ pedig múlt héten váratlanul nagy termelésnövelést jelentett be, így a várható árubőség is az olcsóbb olaj felé mutat.

Azért ne örüljünk: ahhoz, hogy a benzin ára is lejjebb menjen, arra is szükség lenne, hogy a forint ne essen a dollárral szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!