Tetszett a cikk?

Salzburgban, az ünnepi játékok Bartók-sorozatában Gregory Vajda, azaz Vajda Gergely ugrott be vezényelni a megbetegedett Eötvös Péter helyett. A „százfejű sárkány”, vagyis a Bécsi Filharmonikus Zenekar nem falta föl az ifjú muzsikust, sőt az együttes tagjai – karöltve a bécsi Operaház kórusával – szeretettel ünnepelték a harmincas éveiben járó magyar karmestert. Ahogy a kritikus látta!

Salzburgi Ünnepi Játékok
Bartók-est a Salzburgi Ünnepi Játékokon
Karmester: Vajda Gergely
augusztus 23., Salzburg, Grosses Festspielhaus

Kép az előadásból
A zene rendben volt
© Gramofon
A „Vajda-drukkereknek” – ilyenek ültek a zenekarban is, hiszen Varga Tamás vagy Nagy Róbert Budapestről került a bécsi társulatba – volt miért izgulniuk. Ugyan a klarinétos-zeneszerző-karmester – amint már oly sokszor külföldön és itthon – most is asszisztált a próbafolyamatban Eötvös mellett, a kórussal pedig külön is foglalkozott, a szituáció ezúttal egészen más volt, mint eddig. A mesterlegénynek meg kellett győznie a képzett iparosokat, hogy most ő adja meg a mestermunka paramétereit, és el is tudja készíteni a mesterművet. És hogy ez a mű most talán más lesz, mint a céh vezetőjének munkája. Kérdés volt továbbá, hogy a sznob salzburgi közönség vajon elfogadja-e az amúgy sem populáris műsort egy számára ismeretlen ifjútól. Nos, Vajda Gergely nem pusztán sikerrel vette az akadályt, hanem jelentős, személyes sikert aratott. Hosszú és erős tapsot kapott, és a sztárénekesek sem nehezményezték, hogy nem nekik szól az ünneplés. A legendák a fellengzős, az újat csak nehezen befogadó Salzburgról, a hisztis zenekarról semmivé foszlottak.

Egyébként a Bartók-sorozat is magyar lelemény: az űrturista Charles Simonyi, azaz Simonyi Károly művészeti alapítványa finanszírozta a vállalkozást. A Microsoftnál 2002-ig a második ember pozíciójában lévő Simonyi magánalapítványa nagyszabású kulturális támogatói rendszert működtet. Csekkje vagy átutalása nem kis pénzről szólt (bővebben: Kékszakállú tolószékben; HVG 2008.08.30.), hiszen a sorozatban a Bécsi Filharmonikusokon kívül a Cleveland Orchestra lépett föl Franz Welser-Möst vezényletével; Bartókot játszott Daniel Barenboim, Pierre Boulez, Vadim Repin és Nikolai Lugansky, Mitsuko Uchida, Lang Lang, Kim Kashkashian, az Ebène és a Hagen Quartet. Rangos lista.

A Négy zenekari darabbal indult a koncert, tehát nem a művek keletkezési sorrendje volt meghatározó. A Grosses Festspielhaus közönsége a félig felemelt zenekari árokban jól láthatta, hogy Vajda Gergely milyen világos koreográfiával irányítja a Bécsi Filharmonikusokat, amely hibátlan akcentussal játszotta a darabot. Majd a Cantata profana következett – szcenírozva. Két oldalt emeletes házfalak mögé, ablakokba helyezte a rendező a kórust, középütt egy harsány színű kockaházikó állt, de semmiféle szerepet nem töltött be, a közelében csupasz fa, ágai szúrósak, mint a szarvassá vált fiúk agancsai. Mintha Lance Ryan tenorjára komponálta volna Bartók a Fiú szólamát. Ryan is megtanulta magyarul a szöveget, csakúgy, mint a nagyszerűen dolgozó kórus.

Várakozásunkkal ellentétben Johan Simons holland rendező A kékszakállú herceg várához már nem használta a monumentális díszletet, „kipucolta” a színpadot. A Kékszakállút, Falk Struckmannt (az Apát is ő énekelte a Cantatában) az ápolónőnek öltöztetett Judit - Michelle DeYoung - egy kerekesszéken tolta be, mint valami első világháborús hadirokkantat. A csupasz színen három női ruha szimbolizálta az ajtókat, a kínzókamrát, a kincsesházat, a virágos kertet, minden ajtót. Az ápolt és az ápolónő utolsó, végzetes játszmájának voltunk tanúi a dramaturgia szerint. Amilyen meggyőző volt a zenei megvalósítás, olyan kevéssé győzött meg ez a felfogás Bartók operájáról. Ám minden kísérlet, még a nem túl sikerült is hasznos lépcsőfok egy letisztult, a zenei mondanivalóhoz hű, jövendő előadáshoz.

Albert Mária
Gramofon Zenekritikai Műhely

Gramofon

Balkáni summer feeling

Az éghajlatváltozás miatt (is) egyre nehezebb nyári fesztiválokat rendezni a Kárpát-medence centrumában. Egyszer tikkasztó a meleg, máskor hűvös szél röpíti el a hangot és cibálja a szereplők ruháját. Nem számíthatták ki a margitszigeti operapremier – Gounod: Rómeó és Júlia – szervezői-rendezői sem az időjárási körülményeket. Csak egyet tudhattak biztosan: a helyszín egyelőre nem ideális a jó értelemben vett magaskultúrához.

Gramofon

"Borzongás kerít hatalmába" - magyar világpremier Wrocławban

Szemző Tibor zeneszerző anakronisztikus jelenség: specializálódásra törő korunkban talán az utolsó polihisztor. Többszörösen díjnyertes filmje, Az élet vendége – Csoma legendárium operaverzióját mutatták be a Wrocławi Operaházban, az Új Horizont nemzetközi filmfesztivál nyitóeseményeként. „Meghökkenten állok, valami réges-régi ünnepi hangulat, borzongás kerít hatalmába…” – kezdhetjük a legendáriumot idézve.

Gramofon

Beszélő zongora

Mielőtt művészetét ízekre szedném, le kell szögeznem: nem kis fegyvertény, hogy becslésem szerint mintegy kétszáz ember gyűlt össze a Pesti Vármegyeház díszudvarán Hegedűs Endre csütörtök esti hangversenyére. Jegyvásárlók-e vagy ismerősök, teljesen mindegy – annyi biztos, hogy lelkes hívek, akik minden bizonnyal régóta követik pályáját.

Gramofon

Ágyúval folyóra: Hancock Veszprémben

A Veszprémi Ünnepi Játékok kínálatában idén már nem először jelentek meg a jazz-Parnasszus csúcsán helyet foglaló előadók. Ezúttal Herbie Hancock zenekara és a Take 6 vokálegyüttes jött a dunántúli városba. A Gramofon kritikusa a Hancock-koncerten járt.

Gramofon

Még mindig tüzes a Fehér Ló

Rezignáltan figyelik a Gramofon Zenekritikai Műhely tagjai a Sziget fesztivál programkínálatának kommercializálódását. A kevés, zeneileg izgalmas kivétel közé tartozott a Roma sátor programja, ahol a hagyományőrzés mellett progresszív, energikus produkciók is megjelentek. Például a Parno Graszt muzsikája.

ELTE: Megtartják Orbán Balázs doktori védését

ELTE: Megtartják Orbán Balázs doktori védését

Mészáros Lőrinc bankja is az emberekre hárítja a kormány tranzakciós illetékét

Mészáros Lőrinc bankja is az emberekre hárítja a kormány tranzakciós illetékét

Eladó egy Banksy-mű, de egy egész épületet is meg kell venni hozzá

Eladó egy Banksy-mű, de egy egész épületet is meg kell venni hozzá

Sebestyén Balázs: „Nagyon nagy a baj az országban”

Sebestyén Balázs: „Nagyon nagy a baj az országban”